نوشته شده توسط : vakiel

بستن قرارداد از جمله مواردی می‌باشد که باعث ایجاد اعتماد بین طرفین می‌شود و آن‌ها را نسبت به موضوع قرارداد متعهد می‌نماید. قرارداد قوانین بسیار زیادی دارد که باید به آن‌ها توجه نمود. یکی از قوانین قرارداد انجام تعهد ذکر شده در آن می‌باشد. در ادامه قصد داریم در مورد مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع :  خسارت عدم انجام تعهد

 

 

خسارت ناشی از عدم انجام تعهد چیست‌ ؟

در همه قرارداد‌ها مدت زمانی ذکر می‌شود که‌ دو طرف قرارداد موظف هستند در آن‌ زمان وظایف خود را انجام دهند. برای مثال طبق قرارداد فروشنده موظف است که سه ماه دیگر چندین کالا را به دست خریدار برساند و چنانچه این کار را نکند می‌بایست به او خسارت پرداخت ‌نماید و خریدار از نظر قانونی حق مطالبه خسارت را خواهد داشت.

شرایط مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد چیست‌ ؟

برای مطالبه این خسارت می‌بایست دارای شرایطی بود تا دادگاه اجازه مطالبه این نوع خسارت را بدهد. شرایط مطالبه خسارت ناشی از تاخیر در انجام تعهد به شرح زیر می‌باشند:

خودداری مدیون از انجام تعهد

فردی که از او خسارت عد‌م انجام تعهد مطالبه می‌گردد می‌بایست از روی عمد تعهدش را به انجام نرسانیده باشد و زمان ایفای تعهد نیز سپری و انجام تعهد نافرجام مانده باشد.

برای مثال ممکن ‌است فردی تصادف کند و تصادف او باعث شود که در انجام تعهدش ناتوان ‌باشد که در این صورت او ملزم به‌ پرداخت خسارت نخواهد بود. اما اگر شخص بدون هیچ دلیل منطقی و قانونی از انجام تعهد خود سر باز زند باید خسارت را به طرف مقابلش بپردازد.

وجود ضرر و رابطه سببیت

یکی از شرایط مطالبه خسارت عد‌م انجام تعهد وجود ضرر می‌باشد. چنانچه عد‌م انجام تعهد و یا دیر انجام دادن آن باعث ضرر و زیانی به طرف مقابل شود او می‌تواند خسارت دریافت کند.

برای مثال اگر فردی در قرارداد ذکر کند که در تاریخ…. مقداری میوه به سردخانه منتقل شود و این کار را به عهده طرف مقابلش در قرارداد بگذارد، در صورتی‌ که طرف‌مقابل میوه‌ها را به سرد خانه منتقل نکند و میوه‌ها خراب شود می‌بایست خسارت را بپردازد زیرا صاحب میوه‌ها زیان دیده است.

شخصی که زیان دیده است باید بتواند به دادگاه ثابت نماید که ضرری که به او تحمیل شده نتیجه عد‌م انجام تعهد فرد مقابلش است تا دادگاه خسارت او را وصول نماید.

رابطه سببیت یعنی ربط داشتن ورود ضرر به فعل یا ترک فعل شخص متعهد. مثلا اگر میوه‌های مذکور بر اثر سیل از بین برود کسی ضامن نیست ولی اگر شخص متعهد کوتاهی کرده باشد و میوه‌ها تلف شود او مسئول است.

مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد چگونه است‌ ؟

برای مطالبه خسارت ناشی از عد‌م انجام تعهد فرد می‌بایست به دادگاه مراجعه نماید و دادخواستی را مبنی بر مطالبه خسارت ارائه‌ نماید. او می‌بایست در دادگاه ثابت ‌کند که به ‌او زیان ‌وارد شده است و فرد از روی عمد تعهدش را انجام نداده است. در صورتی که ‌فرد بتواند این‌ دو مورد را نزد دادگاه اثبات نماید دادگاه نیز شخصی که تعهدش را انجام نداده ملزم به پرداخت خسارت می‌کند.

سوالات متدوال

خسارت ناشی از عدم انجام تعهد چیست‌ ؟

خسارتی است که در صورت زیان دیدن افراد به خاطر عد‌م ‌انجام تعهد در قرارداد به آن‌ها پرداخت می‌شود.

اگر فرد به خاطر عدم انجام تعهد طرف مقابلش در قرارداد زیان ببیند می‌تواند خسارتی را مطالبه کند‌ ؟

بله.

مرکز معتبر وکیل دات کام شما را در حل پرونده‌های حقوقیتان یاری می‌نماید. از بهترین خدمات این مرکز می‌توان به حل انواع پرونده‌های حقوقی و ارائه مشاوره حضوری و تلفنی اشاره نمود. شما عزیزان‌ می‌توانید با دریافت مشاوره حقوقی از این مرکز حل پرونده حقوقی خود را تسریع بخشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خسارت عد‌م انجام تعهد، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون خسارت عد‌م انجام تعهد پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع :  خسارت عدم انجام تعهد:: برچسب‌ها: خسارت عدم انجام تعهد ,
:: بازدید از این مطلب : 113
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

برای انجام هر کاری می‌بایست قراردادی را امضا کرد تا بتوان به طرف مقابل اعتماد کامل نمود و مال خود را در اختیار او قرار داد یا کاری را برای او به سرانجام رساند. قرارداد‌ها یا همان عقود انواع‌ مختلفی دارند. در ادامه قصد داریم در مورد سه نوع از عقود مندرج در قانون مدنی یعنی عقد رضایی، تشریفاتی و عینی توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

منبع :  عقد تشریفاتی

عقد رضایی

 

عقد رضایی به چه ‌معنی می‌باشد‌‌ ؟

عقد رضایی به این معنی است که اگر افراد از انجام کاری رضایت داشته باشند می‌توانند عقد را انجام دهند و نیاز به تشریفات خاصی برای انجام آن کار نخواهند داشت.

برای مثال فردی به فروشگاه می‌رود و کالایی را خریداری می‌کند و در عوض آن مبلغی را به فروشنده پرداخت می‌نماید. در اینجا فرد از پرداخت پول راضی است و فروشنده نیز از تحویل کالا به او رضایت دارد و در این صورت می‌توان گفت که عقد رضایی صورت گرفته است.

عقد تشریفاتی چیست‌‌ ؟

عقد تشریفاتی به عقدی گفته می‌شود که طی انجام آن افراد می‌بایست تشریفات به خصوصی را انجام دهند. برای مثال اگر فردی خانه‌‌ای را خریداری کند می‌بایست تشریفاتی مثل تنظیم سند رسمی را انجام دهد و ملک را به نام خود در اداره ثبت املاک به ثبت برساند که در اینجا می‌توان گفت عقد تشریفاتی صورت گرفته است.

عقد عینی چگونه عقدی است‌‌ ؟

عقد عینی به عقدی گفته می‌شود که موضوع آن مال عینی می‌باشد و قبض و تحویل مال از شروط صحیح بودن عقد می‌باشد. اموال عینی تعریف مشخصی در قانون دارند مانند زمین، ماشین و… برای مثال فردی زمینش را به نام دیگری می‌زند و دیگری نیز در قبال زمین مبلغی پول را به حساب او واریز می‌نماید هنگامی که زمین تحویل خریدار گردد این عقد صحیحا منعقد شده است. این عقد عینیست.

تفاوت عقد رضایی، عینی و تشریفاتی

سه نوع عقد رضایی، تشریفا‌تی و عینی دارای تفاوت‌هایی هستند که آن‌ها از یکدیگر متمایز ساخته است. در عقد تشریفاتی می‌بایست حتما سند رسمی‌ تنظیم گردد اما در عقد عینی و رضایی اینگونه نخواهد بود. در عقد رضایی صرف تراضی طرفین برای ایجاد عقد کفایت می‌کند اما در عقد عینی قبض نیز باید صورت بگیرد.

سوالات متدوال

عقد عینی چیست‌‌ ؟

عقد عینی به عقدی گفته می‌شود که علاوه بر رضایت طرفین بر انعقاد عقد نیاز به قبض هم دارد.

عقد تشریفاتی چگونه عقدی است‌‌ ؟

عقدی که برای انجام آن نیاز به تنظیم سند رسمی ‌است.

عقد رضایی چیست‌‌ ؟

عقدی که ‌رضایت طرفین آن برای انعقادش کفایت می‌کند مانند خرید از یک ‌فروشگاه که در مقاله توضیحات کامل‌تری ارائه داده‌‌ایم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص عقد تشر‌یفاتی و رضایی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون عقد تشر‌یفاتی و رضایی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

 

منبع :  عقد تشریفاتی:: برچسب‌ها: عقد تشریفاتی ,
:: بازدید از این مطلب : 101
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مالی را نزد کسی به امانت گذاشته‌‌اید و از او خواسته‌‌اید که مدتی آن‌ را برای شما ‌به امانت نگه دارد. امانت ‌گذاشتن هر نوع مالی نزد دیگران دارای وجه حقوقی ‌می‌باشد که ممکن است اکثر افراد از آن بی‌اطلاع باشند. در ادامه قصد داریم در مورد عقد ودیعه و اوصاف آن توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع  :  ودیعه

 

 

عقد ودیعه چیست‌‌ ؟

عقد و‌دیعه به عقدی‌ گفته ‌می‌شود که طی انجام آن فردی مالش را نزد فردی دیگر به عنوان ‌امانت قرار ‌می‌دهد و از او ‌می‌خواهد که از آن مال به خوبی مراقبت نموده و در یک ‌زمان مشخص آن‌ را بازگرداند. در عقد و‌دیعه فردی که مال را نگه ‌می‌دارد معمولا مزدی دریافت نمی‌کند و از مال به صورت رایگان نگه داری می‌نماید. طرفین عقد و‌دیعه به شرح زیر هستند:

مودع

مودع به کسی ‌می‌گویند که مال خود را در نزد دیگری قرار ‌می‌دهد تا از آن مراقبت و نگهداری‌‌ شود.

مستودع

مستودع نیز به کسی گفته ‌می‌شود که مال را از مودع تحویل گرفته و از آن نگهداری ‌می‌کند.

اوصاف عقد ودیعه کدامند‌‌ ؟

عقد و‌دیعه نیز مانند هر عقد دیگری دارای اوصاف و ویژگی‌‌هایی ‌می‌باشد که در زیر بیان‌ نموده‌‌ایم:

 • عقد ودیعه یک عقد معین ‌به حساب ‌می‌آید زیرا قانونگذار قوانینی را در مورد آن وضع نموده و این نوع عقد را به طور کامل تعریف کرده است.
 • عقد ودیعه یک عقد جایز به حساب ‌می‌آید و هر دوی طرفین ‌می‌توانند در هر زمان که بخواهند آن‌ را فسخ نمایند.
 • این نوع عقد مجانی است و امانت دار معمولا اجرتی را در قبال نگهداری از مال دریافت ‌نمی‌کند.
 • اگر مالی که برای نگهداری نزد امانت دار سپرده ‌می‌شود منفعت داشته باشد صاحب این منفعت همان صاحب مال خواهد بود.
 • مالی که به شخص امین سپرده ‌می‌شود باید متعلق به مالک باشد، برای مثال اموالی که سرقتی هستند در عقد و‌دیعه معتبر نخواهند بود.

 

سوالات متدوال

عقد ودیعه به چه عقدی گفته ‌می‌شود‌‌ ؟

عقد ودیعه به عقدی گفته ‌می‌شود که طی انجام آن‌‌ فردی مالش را به دست امانت دار ‌می‌سپارد که توضیحات کامل در بالا شرح داده شده است.

در عقد ودیعه چه میزان دستمزد به امانت دار داده ‌می‌شود‌‌ ؟

در عقد ودیعه معمولا هیچ دستمزدی به امانت‌دار داده ‌نمی‌شود.

آیا عقد ودیعه یک ‌عقد جایز است‌‌ ؟

بله چون هر کدام از طرفین ‌می‌توانند هر گاه که ‌بخواهند عقد را فسخ کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص و‌دیعه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون و‌دیعه پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع  :  ودیعه

 :: برچسب‌ها: ودیعه ,
:: بازدید از این مطلب : 97
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

امروزه جعل اسناد بسیار بیشتر شده است و افراد متقلب و سودجو سعی می‌کنند با جعل اسناد مردم به در آمد‌های کلان برسند و یا از اسناد افراد دیگر سوء استفاده کنند. جعل کارت ملی یکی از مواردی است که ممکن است اتفاق بیفتد. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

منبع : جعل کارت ملی

 

 

 

 

جعل کارت ملی امکانپذیر می‌باشد‌‌‌ ؟

یکی از سوالاتی که در ذهن اکثر افراد به وجود می‌آید این است که آیا افراد سودجو می‌توانند ‌‌‌کا‌رت ملی ما را جعل کنند؟ که در این باره باید بگوییم امروزه با هوشمند شدن ‌‌‌کا‌رت ملی امکان جعل آن تقریبا به صفر رسیده است و چون ‌‌‌کا‌رت ملی هوشمند با استفاده از اثر انگشت شما تهیه می‌شود نمی‌توان آن را جعل کرد.

اما بازهم ممکن است افراد با مقاصد گوناگونی دست به انجام این جرم بزنند. برای مثال فردی با وجود اینکه ‌‌‌کا‌رت ملی خود را در دست دارد اعلام کند که آن را گم کرده است و المثنی آن را بگیرد تا بتوانند از دو ‌‌‌کا‌رت ملی همزمان استفاده کند و به هدف خاصی برسد که در این مورد نیز جعل انجام شده است.

طبق قانون جعل اسنادی مثل ‌‌‌کا‌رت ملی جرم محسوب می‌شود و در اکثر موارد شامل مجازات‌هایی نیز می‌شود.

مجازات جعل کارت ملی

از آنجایی که امروزه ‌‌‌کا‌رت ملی افراد هوشمند می‌باشد امکان جعل آن بسیار کم شده است و قانونگذاران مجازات خاصی را برای این کار در نظر نگرفته‌اند. اما اگر کسی به هر شیوه‌‌ای ‌‌‌کا‌رت ملی را جعل کند طبق قانون مجرم است و مجازات‌هایی شامل حال او می‌شود.

جعل ‌‌‌کا‌رت ملی در قانون مجازات تعیین شده‌‌ای ندارد و مجازات هر فرد با توجه به میزان جرمش مشخص می‌شود. اگر فردی ‌‌‌کا‌رت ملی را جعل کند و از آن برای تقلب استفاده کند مجازات سبکی برای او در نظر گرفته خواهد شد اما اگر فردی برای انجام یک جرم‌ بزرگ و هدف خاص اقدام به جعل ‌‌‌کا‌رت ملی نماید ممکن است مجازات‌های سنگینی را متحمل شود و حتی ممکن است به حبس برود.

سوالات متدوال

چرا نمی‌توان به آسانی ‌‌‌کا‌رت ملی را جعل نمود‌‌‌ ؟

زیرا ‌‌‌کا‌رت ملی تمام افراد امروزه هوشمند می‌باشد و چون برای ساخت ‌‌‌کا‌رت ملی هوشمند فرد مجرم نیاز به اثر انگشتان صاحب ‌‌‌کا‌رت دارد امکان جعل به صفر می‌رسد.

اگر کسی برای رسیدن به یک هدف خاص ‌‌‌کا‌رت ملی را جعل کند به حبس می‌رود‌‌‌ ؟

بله مجازات این گونه افراد بسیار سنگین خواهد بود و ممکن است فرد به حبس برود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جعل کا‌رت ملی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جعل کا‌رت ملی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : جعل کارت ملی

 :: برچسب‌ها: جعل کارت ملی ,
:: بازدید از این مطلب : 80
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

متاسفانه امروزه بیشتر از قبل شاهد جعل اسناد و مدارک توسط افراد متقلب می‌باشیم و هر روز می‌شنویم که در کشور با جعل اسناد چه جرائم بزرگی صورت گرفته است. قانونگذاران جعل اسناد را جرم می‌دانند و قوانین مهمی را برای آن در نظر گرفته‌اند‌. یکی از مدارکی که ممکن است جعل شود کارت پایان خدمت افراد می‌باشد. در ادامه در مورد جعل کارت پایان خدمت توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه داده‌‌ایم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : جعل کارت پایان خدمت

 

 

آیا جعل کارت پایان خدمت امکانپذیر است‌‌ ؟

جعل کار‌ت پایان خدمت امروزه برای جاعلان بسیار دشوارتر از قبل شده است و این به دلیل هوشمند شدن کار‌ت‌های پایان خدمت می‌باشد. اما با این وجود بازهم دیده می‌شود که کار‌ت‌های پایان خدمت نیز به دلایل مختلف توسط افراد متقلب جعل شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای مثال ممکن است فردی بدون اینکه به خدمت سربازی برود کار‌ت پایان خدمت را جعل می‌کند و از آن برای استخدام در یک شرکت استفاده می‌کند که در این صورت او مرتکب جرم شده است و مجازات خواهد شد.

مجازات جرم جعل کارت پایان خدمت

همانطور که در بالا گفته شد جعل کار‌ت پایان خدمت جرم محسوب است و مجازات‌هایی را در پی دارد. قانونگذار برای فردی که کار‌ت پایان خدمت را جعل نموده است مجازاتی مثل شش ماه تا یک سال حبس و پرداخت جریمه نقدی از سه تا شش میلیون ریال در نظر گرفته است.

سوالات متدوال

جعل کار‌ت پایان خدمت ممکن است‌‌ ؟

بله با وجود اینکه کار‌ت‌های پایان خدمت هوشمند می‌باشند اما در برخی موارد ممکن است توسط افراد متقلب جعل شوند.

جریمه نقدی برای جعل کار‌ت پایان خدمت چقدر است‌‌ ؟

جریمه نقدی برای مجرمانی که‌ کار‌ت پایان خدمت را جعل می‌کنند از سه تا شش میلیون ریال خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جعل کارت پایان خدمت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جعل کارت پایان خدمت پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : جعل کارت پایان خدمت

 :: برچسب‌ها: جعل کارت پایان خدمت ,
:: بازدید از این مطلب : 111
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

جعل اسناد هویتی افراد دیگر از جمله مواردی است که طبق قانون جرم محسوب شده و مجازات‌های متفاوتی را در پی خواهد داشت. شناسنامه یکی از اسنادی است که ممکن است توسط افراد متقلب جعل شود. در ادامه قصد داریم در مورد جعل شناسنامه توضیحات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : جعل شناسنامه

 

 

آیا امکان جعل شناسنامه وجود دارد ؟

این سوال که آیا امکان جعل شنا‌سنا‌مه ما ‌وجود دارد؟ ممکن است در ذهن هر فردی پیش بیاید که در این باره باید بگوییم بله متاسفانه برخی افراد متقلب امروزه با دریافت هزینه‌های بسیار زیاد اقدام به جعل شنا‌سنا‌مه افراد می‌کنند و با این کار مرتکب جرم می‌شوند.

جعل شنا‌سنا‌مه یک جرم کاملا عمدی محسوب می‌شود زیرا از نظر قانون فردی که شنا‌سنا‌مه را جعل می‌کند هیچ هدفی جز تقلب و سوء استفاده ندارد و مجرم محسوب خواهد شد.

مجازات جعل شنا‌سنا‌مه توسط افراد دولتی

افراد دولتی به دلیل اینکه با روش تولید شنا‌سنا‌مه آشنایی بیشتری دارند بهتر می‌توانند آن را جعل کنند و همین باعث شده است که قانونگذاران برای افراد دولتی که این کار را انجام بدهند مجازات سنگین‌تری در نظر بگیرند.

مجازات جعل شناسنامه برای ماموران دولت یک الی پنج سال زندان و جریمه نقدی از ششصد هزار تومان تا سه میلیون تومان خواهد بود. بدیهی است که اگر به واسطه وقوع جرم خسارتی به کسی برسد مامور دولت ملزم به جبران آن خواهد بود.

مجازات جعل شناسنامه توسط افراد عادی

مجازات جرم جعل شنا‌سنا‌مه برای افراد عادی کمی سبک‌تر از مامورین دولت می‌باشد. اگر یک فرد عادی اقدام به جعل شنا‌سنا‌مه کند دادگاه او را به شش ماه تا سه سال زندان یا پرداخت جریمه نقدی از سیصد هزار تومان تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان محکوم می‌نماید.

مجازات استفاده از شناسنامه جعلی

همانطور که جعل شنا‌سنا‌مه جرم است استفاده از شنا‌سنا‌مه جعلی نیز جرم محسوب می‌شود و چنانچه فردی بداند که شنا‌سنا‌مه‌‌ای جعلی است اما بازهم از آن استفاده کند طبق قانون مجازات می‌شود.

مجازات چنین فردی شش ماه الی سه سال زندان و پرداخت سیصد هزار تومان تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان است.

سوالات متدوال

آیا جعل شنا‌سنا‌مه جرم محسوب می‌شود ؟

بله جرم محسوب شده و مجازات‌هایی را در پی خواهد داشت.

مجازات حبس افرادی که از شنا‌سنا‌مه جعلی استفاده می‌کنند چقدر است ؟

مجازات حبس این افراد از شش ماه تا سه سال خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جعل شنا‌سنامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جعل شنا‌سنامه پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : جعل شناسنامه

 :: برچسب‌ها: جعل شناسنامه ,
:: بازدید از این مطلب : 115
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هدف اصلی قانون گذار و مراجع قضایی این است که از حقوق قانونی افراد جامعه دفاع شود و اگر به دلیل حکم یا رای‌ای که از مرجع قانونی صادر می‌شود حقی پایمال گردد شخص متضرر می‌تواند به این امر اعتراض کند. مانند اعتراض شخص ثالث نسبت به رای دادگاه. اما برای اینکه فردی بتواند اعتراض نماید شرایطی لازم است. در این مطلب به بررسی شرایط دعوای اعتراض ثالث می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : دعوای اعتراض ثالث

 

 

 

اعتراض شخص ثالث و انواع آن

در ماده‌ 417 آیین دادرسی مدنی اعتراض شخص ثالث تعریف شده است. در صورتی که یک رای صادر شود و به موجب آن به حق شخصی به غیر از اصحاب دعوا خللی وارد گردد آن فرد می‌تواند اعتراض نماید. این اعتراض دارای انواعی است از جمله:

1/ شخص ثالث اصلی: اعتراض شخص ثالث نسبت به رای یا حکمی که حق او را پایمال می‌کند.

2/ شخص ثالث طاری: در صورتی که در دعوا یکی از اصحاب دعوا برای دفاع از خود به یک رای که در دادگاهی دیگر صادر شده استناد کند طرف دیگر دعوا می‌تواند نسبت به این موضوع اعتراض کند. یعنی به اینکه فرد به رای صادره از دادگاه دیگری استناد کرده اعتراض کند.

شرایط اعتراض شخص ثالث

با توجه به تعریفی که در ماده‌ 417 قانون آیین دادرسی مدنی برای اعتراض ثالث ذکر شده است می‌توان گفت برای این اعتراض دو شرط مهم وجود دارد:

1/ عدم حضور شخص ثالث در جلسات دادگاه به عنوان اصحاب دعوا.

2/ ذی نفع بودن معترض.

عدم حضور شخص ثالث

اولین شرط و مهم‌ترین شرط این است که شخص ثالث یا نماینده او در دادگاه حضور نداشته باشد و برای این موضوع باید به موارد زیر توجه نمود:

1/ عدم حضور به عنوان اصحاب دعوا: شخص ثالث نباید حضور داشته باشد یا اگر حاضر می‌شود به عنوان اصحاب دعوا نباشد. به طور مثال آقای الف به عنوان خوانده در جلسه دادگاه حضور پیدا می‌کند در این صورت نمی‌تواند بعدا به عنوان شخص ثالث اعتراض نماید.

این که شخص با چه عنوانی در دادگاه حاضر شود دارای اهمیت است اگر فقط به عنوان تماشاچی حاضر شود نمی‌توان او را از اصحاب دعوا دانست. ولی اگر به عنوان خوانده، خواهان، وارد ثالث و مجلوب ثالث در دعوا حاضر شود جزو اصحاب دعوا محسوب است.

2/ دادرسی منتهی به رای: اینکه شخص در کدام جلسه حاضر نباشد نیز دارای اهمیت است. یک دعوا ممکن است دارای چند جلسه دادرسی باشد ولی آنچه که ملاک است عدم حضور در جلسه دادرسی است که در آن رسیدگی انجام و رای صادر می‌شود.

ذی نفع بودن شخص ثالث

در صورتی فرد ثالث می‌تواند اعتراض کند که به سبب رای به او ضرری برسد و حق او پایمال شده باشد. این زیان می‌تواند فعلی و منجز باشد یا اینکه محتمل. به عبارت دیگر این ضروری نیست که ضرر و زیان به صورت قطعی اتفاق بیفتد بلکه همین که احتمال آن وجود داشته باشد کافی است.

حضور ثالث در دعوا

شرکت نمودن شخص ثالث یا نماینده‌ او در جلسه دادرسی مانع از استماع دعوای اعتراض است. در این راستا می‌توان گفت که وکیل، ولی، قیم، مدیر شرکت، وزیر وزارت خانه و… می‌توانند به جای خود شخص حاضر شوند. این امر حضور محسوب می‌گردد. همچنین در مورد شخص حقوقی مدیر شرکت و مدیر تصفیه اگر در دادرسی حضور داشته باشند حق اعتراض ثالث از شخص حقوقی گرفته می‌شود.

همچنین آگاهی یا عدم آگاهی فرد در مورد جلسه دادگاه مانع از مطرح کردن دعوای اعتراض شخص ثالث نیست. به فرض مثال آقای ب از جلسه دادرسی میان الف و ج اطلاع دارد ولی در آن شرکت نمی‌کند. با این حال آقای ب در صورت وجود شرایط می‌تواند اعتراض کند.

سوالات متداول

در چه صورت شخص ثالث می‌تواند به رای اعتراض کند ؟

اگر در جلسه دادرسی حضور نداشته باشد و رای باعث ضرر او شود که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

چطور از شخص ثالث حق اعتراض گرفته می‌شود ؟

در صورت حضور خود شخص یا نماینده او در جلسه دادگاه حق اعتراض از شخص ثالث ساقط می‌شود که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد شرایط دعوای اعتراض ثالث می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دعوای اعتراض ثالث، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون دعوای اعتراض ثالث پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

 

منبع : دعوای اعتراض ثالث:: برچسب‌ها: دعوای اعتراض ثالث ,
:: بازدید از این مطلب : 106
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

قانون همواره به دنبال این است که به افرادی که حقوق آن‌ها پایمال شده یاری رساند‌‌. در این راستا اگر حق فردی که به هر نحوی درگیر یک پرونده‌ قضایی است نادیده گرفته شود این فرد می‌تواند اعتراض کند و قانون هم به او گوش خواهد کرد. یکی از انواع اعتراضی که پیش بینی شده است اعتراض شخص ثالث طاری است‌‌. در این مطلب به بررسی اعتراض شخص ثالث طاری می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : اعتراض شخص ثالث طاری

 

 

اعتراض شخص ثالث

بر اساس ماده‌ 417 قانون آیین دادرسی مدنی اگر در خصوص دعوایی رای‌ای صادر شود و به موجب این رای حق شخص ثالثی پایمال شده باشد‌‌، شخص ثالث می‌تواند به این رای اعتراض کند. شخص ثالث به معنای شخص سوم است‌‌. فردی که در جریان دعوا نه خوانده باشد و نه خواهان ولی به نحوی در پرونده درگیر باشد شخص ثالث محسوب می‌شود.

قطعا اگر رای به ضرر شخص دیگری غیر از طرفین دعوا باشد این فرد می‌تواند اعتراض نماید‌‌. اعتراض شخص ثالث دو گونه دارد:

1/ اعتراض اصلی.

2/ اعتراض طاری.

اعتراض شخص ثالث طاری

از نظر لغوی طاری به معنای آینده و گذرا می‌باشد‌‌. ولی در ماده‌ 419 قانون آیین دادرسی مدنی طاری به معنای غیر اصلی است‌‌.

بر اساس ماده 419 این قانون اعتراض طاری عبارت است از اینکه در دعوای مطرح شده در اثنای دادرسی یکی از طرفین دعوا برای اثبات مدعای خود به رای‌ای استناد نماید که‌‌‌‌ در دادگاه دیگری صادر شده است و طرف دیگر نسبت به این اقدام اعتراض نماید.

به طور مثال دعوایی بین آقای الف و آقای ب در دادگاه مطرح می‌شود‌‌. در جلسه‌ دوم دادرسی آقای ب برای اثبات مدعای خود به یک رای که در دادگاه دیگری در دعوای بین همین آقای ب و آقای ج صادر شده بوده استناد می‌کند. او به عنوان دلیل این رای را ارائه می‌دهد. در اینجا آقای الف می‌تواند به این اقدام اعتراض نماید. زیرا رای مطرح شده اصلا راجع به یک دعوای دیگر است و آقای الف در آن دادگاه اصلا حضور نداشته است.

دادخواست اعتراض ثالث طاری

در ماده‌ 421 برای مطرح کردن‌‌‌‌ دادخواست اعتراض شخص ثالث طاری دو مورد مطرح شده است. از جمله:

1/ عدم ضرورت تقدیم دادخواست: نیاز نیست شخص اعتراض خود را به صورت یک دادخواست جداگانه به دادگاه ارائه دهد بلکه در همان دادگاهی که دعوا مورد بررسی قرار می‌گیرد به این اعتراض هم رسیدگی می‌شود.

2/ ارائه دادخواست اعتراض: در صورتی که دادگاه رسیدگی کننده به دعوای اصلی‌‌‌‌ پایین‌تر از آن دادگاهی باشد که رای را صادر نموده و به عبارت دیگر رای مورد استناد در دادگاه عالی صادر شده باشد و حالا در دادگاه پایین‌تری مطرح می‌شود باید در همان دادگاه عالی صدور رای به اعتراض رسیدگی شود.

در این صورت شخصی که اعتراض دارد باید دادخواست اعتراض خود را نزد دادگاهی که رای در آن صادر شده مطرح نماید و موافق اصول همان دادگاهی که رای را صادر کرده به این اعتراض رسیدگی می‌شود.

اگر هم دادگاه رسیدگی به دعوا در همان درجه یا بالا‌تر باشد نیاز به ارائه‌ دادخواست نیست و در همان دادگاه بررسی می‌شود.

مهلت اعتراض ثالث طاری

اصولا از نظر قانونی برای اعتراض شخص ثالث طاری محدودیت زمانی وجود ندارد. زیرا شخص ثالث در دعوای قبلی حضور نداشته است. در نتیجه در مورد رای صادر شده بی‌اطلاع است‌‌. در نتیجه برای اعتراض محدودیت زمانی وجود ندارد.

اقدام دادگاه بعد از ارائه دادخواست اعتراض طاری

در صورتی که دعوای اعتراض ثالث طاری مطرح شود و دادگاه تشخیص دهد که تصمیم گیری در خصوص این اعتراض تاثیراتی بر روی دعوای اصلی دارد روند رسیدگی به پرونده موقتا متوقف می‌شود. در این صورت دو حالت متصور است:

1/ رسیدگی به اعتراض در صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده به دعوا است: رسیدگی موقتا متوقف می‌شود. یا اعتراض پذیرفته می‌شود یا اینکه اعتراض رد می‌گردد.

2/ رسیدگی به اعتراض در صلاحیت دادگاه صادر کننده رای است: در این صورت به شخص معترض 20 روز مهلت می‌دهند تا اعتراض خود را مطرح نماید. اگر در مدت مقرر اعتراضی را به دادگاه ارائه ندهد رسیدگی به دعوای اصلی ادامه پیدا می‌کند.

سوالات متداول

اعتراض ثالث طاری به چه معنا است ؟

اگر شخصی برای اثبات ادعای خود به رای‌ای که در دادگاه دیگری صادر شده است استناد کند طرف دیگر می‌تواند اعتراض کند که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

مرجع رسیدگی به دعوای ثالث طاری کدام است ؟

تعیین مرجع بستگی به این دارد که دادگاه صادر کننده‌ رای عالی‌تر یا پایین‌تر از دادگاه رسیدگی به دعوا باشد که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

تا چه مدت مهلت اعتراض به ثالث طاری است ؟

برای این اعتراض مدتی تعیین نشده است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد اعتراض شخص ثالث طاری می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اعتراض شخص ثالث طاری، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون اعتراض شخص ثالث طاری پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : اعتراض شخص ثالث طاری

 

 :: برچسب‌ها: اعتراض شخص ثالث طاری ,
:: بازدید از این مطلب : 102
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هر دعوایی دو طرف دارد و فقط نسبت به همان دو نفر باید محدود شود. اما گاهی این دعوا و حکم صادره بر روی شخص دیگری هم اثر می‌گذارد‌. در این صورت شخص ثالث هم وارد ماجرا می‌شود. در این صورت شخص ثالث حق دارد به این موضوع اعتراض نماید. در این مطلب به بررسی دعوای اعتراض ثالث اصلی می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع :  اعتراض ثالث اصلی

 

 

 

اعتراض شخص ثا‌لث و انواع آن

شخص ثالث به معنای شخص سوم است به عبارت دیگر هر کسی به غیر خوانده و خواهان یعنی اصحاب دعوا شخص ثالث محسوب می‌گردد.

بر اساس ماده‌ 417 قانون آیین دادرسی مدنی در صورتی که یک رای صادر شود و به موجب این رای به حق شخص ثالث خدشه‌‌ای وارد گردد در صورت عدم حضور خودش یا نماینده‌ قانونی او در دعوا شخص ثالث می‌تواند به رای اعتراض نماید.

بر اساس ماده‌ 419 قانون آیین دادرسی مدنی اعتراض شخص ثالث به دو دسته اصلی تقسیم می‌گردد:

1/ شخص ثالث اصلی.

2/ شخص ثالث طاری.

دعوای اعتراض ثالث اصلی

بر اساس ماده‌ 419 قانون آیین دادرسی مدنی اعتراض شخص ثالث اصلی اعتراضی است که از ابتدا از طرف شخص ثالث صورت می‌گیرد‌. به همین دلیل شخص ثالث اصلی نامیده می‌شود. زیرا این دعوا در ابتدا مطرح می‌شود. به طور مثال بین آقای الف و آقای ب دعوایی در دادگاه مطرح می‌شود. حکم صادره باعث می‌شود تا حق آقای ج که اصلا در دعوا حضور نداشته تضییع گردد. در این صورت آقای ج اعتراض می‌کند به این دعوا اعتراض ثالث اصلی می‌گویند‌.

دادخواست دعوای اعتراض ثالث اصلی

برای رسیدگی به این اعتراض ارائه دادخواست ضروری است‌. این دادخواست باید به طرفیت محکوم له و محکوم علیه دعوا باشد و شرایط شکلی زیر رعایت شود:

1/ این دادخواست باید شامل نام‌، نام خانوادگی و اقامتگاه معترض باشد‌. اگر این دادخواست شامل یکی یا همه این اطلاعات نباشد از سوی مدیر دفتر دادگاه رد می‌شود و قرار رد اعتراض به مدت ده روز قابل اعتراض است.

2/ دادخواست باید شامل اطلاعاتی از قبیل مشخصات معترض علیه‌، مشخصات رای مورد اعتراض و… را داشته باشد. اگر این اطلاعات ذکر نشده باشد دادخواست توقیف می‌شود و شخص معترض تا مدت ده روز بعد از ابلاغ اخطار رفع نقص مهلت دارد تا نواقص را برطرف کند در غیر این صورت دادخواست رد می‌شود.

مرجع رسیدگی به‌ دعوای اعتراض ثالث اصلی

اعتراض شخص ثالث فقط برای آرا اعم از قطعی و غیر قطعی‌، حضوری‌، غیابی و… پذیرفته می‌شود. نسبت به تصمیمات دادگاه حتی در امور ترافعی اعتراض شخص ثالث مسموع نمی‌گردد.

این دادخواست اعتراض در دادگاه صادر کننده رای قطعی مطرح می‌شود‌. به طور مثال در صورتی که رای دادگاه بدوی عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شود باید دادخواست به دادگاه تجدید نظر ارسال گردد.

اعتراض ثالث نسبت به آرایی که در دیوان عالی کشور ابرام شده است به دفتر دیوان عالی کشور فرستاده می‌شود و در اینجا دیوان دادخواست اعتراض را به دادگاهی که رای ابرام را صادر کرده می‌فرستد.

مهلت اعتراض شخص ثالث اصلی

برای این دعوا مهلتی از نظر زمانی تعیین نشده است. فقط بر اساس ماده‌ 422 قانون آیین دادرسی مدنی قبل از اجرای حکم می‌توان بر آن اعتراض کرد و بعد از اینکه حکم اجرا می‌شود فقط در یک صورت می‌تواند اعتراض نماید‌. آن هم زمانی که ثابت نماید حقوقی که اساس و ماخذ اعتراض است به جهت قانونی ساقط نشده است. یعنی اینکه شخص ثالث اول باید ثابت کند حقی که به موجب رای از او ساقط شده به موجب قانون نبوده و غیر قانونی از او این حق را گرفته‌اند.

اثر دعوای اعتراض شخص ثا‌لث

بر اساس ماده‌ 424 قانون آیین دادرسی مدنی اعتراض شخص ثالث چه در دعوای مالی و غیر مالی باعث تعلیق نمی‌شود. اما اگر شرایط به گونه‌‌ای باشد که اجرای حکم باعث ضرر و زیانی شود که امکان جبران آن وجود نداشته باشد دادگاه از شخص ثالث ابتدا یک تامین مناسب اخذ می‌نماید و بعد قرار تاخیر در اجرای حکم را برای یک مدت معین صادر می‌کند. این مدت زمان تاخیر می‌تواند تمدید گردد.

به طور مثال یک رای به ضرر آقای ب صادر شده و آقای ب هم اعتراض دارد. حکم در زمان خود باید اجرا شود اما آقای ب اظهار می‌کند که اگر این رای اجرا شود باعث ضرر غیر قابل جبران او می‌شود. در نتیجه دادگاه از آقای ب یک تامین مناسب مانند وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی می‌گیرد و اجرای حکم را تا دو ماه به تاخیر می‌اندازد.

سوالات متداول

اعتراض شخص ثالث اصلی چیست ؟

هنگامی که یک رای صادر می‌شود و این رای باعث ایجاد خلل در حق یک شخص دیگر یا ثالث شود فرد می‌تواند به این رای اعتراض کند که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

مرجع رسیدگی به اعتراض شخص ثالث کجاست ؟

همان دادگاه صادر کننده‌ رای اصلی به اعتراض ثالث هم رسیدگی می‌کند که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

چگونه شخص ثالث می‌تواند به رای صادره اعتراض کند ؟

شخص ثالث که از رای ضرر دیده است دادخواست اعتراض تهیه نموده و به دادگاه ارائه می‌دهد.

آیا اعتراض ثالث باعث توقیف اجرای حکم می‌شود ؟

خیر، اثری بر روی اجرای حکم ندارد مگر در یک مورد‌.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد دعوای اعتراض ثالث اصلی می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اعتراض ثالث اصلی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون اعتراض ثالث اصلی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع :  اعتراض ثالث اصلی:: برچسب‌ها: اعتراض ثالث اصلی ,
:: بازدید از این مطلب : 101
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در برخی موارد با دوستان یا آشنایان خود شریک شده‌‌اید و مالی را به صورت مشترک استفاده کرده‌‌اید که در این خصوص باید بگوییم شراکت می‌تواند دارای بار حقوقی باشد. در ادامه قصد داریم توضیحات کاملی را درباره شرکت مدنی خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : شرکت مدنی

 

 

شرکت مدنی چیست‌‌ ؟

به مالی که به صورت مشترک متعلق به چند نفر می‌باشد شرکت ‌مد‌نی گفته می‌شود. برای مثال اگر دو نفر با همدیگر یک ماشین ‌را خریداری کرده باشند آن ماشین شرکت مد‌نی نام دارد و متعلق به دو نفر به صورت مشترک است. وقتی دو یا چند نفر دارای یک شرکت ‌مد‌نی هستند نیاز نیست که آن را در جایی ثبت کنند و این شراکت نیز یک شخصیت حقوقی به حساب نمی‌آید. انواع شرکت‌ مد‌نی به شرح زیر می‌باشند:

 • شرکت مدنی قهری:

شرکت مد‌نی قهری به مالی گفته می‌شود که از ابتدا و بدون اراده شرکا متعلق به چند نفر بوده است مانند ارثی که به صورت مشترک به چند نفر تعلق دارد.

 • شرکت مدنی اختیاری:

شرکت مد‌نی اختیاری توسط افراد و به صورت ارادی به وجود می‌آید. برای مثال چند نفر با یکدیگر قراردادی می‌بندند که یک زمین بخرند که در اینجا زمین یک شرکت مد‌نی است.

نکته مهم: شرکت مد‌نی یک شخصیت حقوقی نیست، نام ندارد و حداقل دو نفر باید با هم شریک شوند تا شرکت مد‌نی به وجود بیاید.

اصول و قوانین حاکم بر شرکت مدنی

شرکت مد‌نی نیز مانند هر مورد دیگری دارای اصول و قوانین خاص خود می‌باشد که این قوانین در زیر شرح داده شده است:

 • اگر یکی از شرکا ‌بدون کسب اجازه از بقیه مقدار بیشتر مال را مصرف کند و از حدود خود خارج شود شرکای دیگر می‌توانند اختیارات او را محدود کنند.
 • یک‌ شرکت‌ مد‌نی در صورتی که مال موضوع شراکت تلف شود و یا اینکه تقسیم گردد از بین‌ خواهد رفت.
 • اگر تمام شرکا یکی را از میان شریکان به عنوان مسئول اداره شرکت ‌مد‌نی برگزینند و سپس از این کار پشیمان شوند می‌توانند او را از سمتش برکنار کنند. البته اگر شرکا در قرارداد حق برکناری مدیر شرکت‌ مد‌نی را از خود سلب کرده باشند انجام چنین کاری امکانپذیر نیست.

سوالات متدوال

چند نوع شرکت مد‌نی وجود دارد‌‌ ؟

دو نوع شرکت‌ مد‌نی قهری و شرکت ‌مد‌نی اختیاری وجود دارد.

شرکت‌ مد‌نی یک شخصیت حقوقی است‌‌ ؟

خیر شرکت‌ مد‌نی در قانون کشور ما ‌یک شخصیت حقوقی به شمار نمی‌رود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شر‌کت مدنی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون شر‌کت مدنی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : شرکت مدنی:: برچسب‌ها: شرکت مدنی ,
:: بازدید از این مطلب : 107
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 23 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

خرید خانه بدون سند امکان پذیر است ؟ معمولا اکثر املاک دارای یک‌ سند رسمی ‌می‌باشند که ‌این ‌سند ثابت ‌می‌کند ملک متعلق به آن‌‌هاست و درون سند مشخصات ملک نیز قید ‌می‌شود. وجود سند باعث ‌می‌شود اعتبار ملک ‌بالاتر برود. در ادامه قصد داریم در مورد خرید بدون سند توضیحاتی را خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

منبع : خرید بدون سند

 

 

 

خرید خانه بدون سند درست است ؟

در برخی موارد‌ دیده شده است که خانه‌‌های فاقد سند به علت اینکه سند ندارند بسیار ارزان‌‌‌تر از خانه‌‌های دارای سند هستند که همین باعث وسوسه شدن خریدار و‌‌‌ ترغیب او به خرید این نوع خانه‌‌ها ‌می‌شود.

اما ‌سوالی که ممکن ‌است در ذهن اکثر افراد به وجود بیاید این است که خانه بدون ‌سند بخرم‌ یا نه؟ که در پاسخ به این ‌پرسش باید بگوییم خرید خانه بدون سند منع و اشکال قانونی ندارد. شما مجاز هستید که خانه قولنامه‌‌‌‌‌ای و بدون سند نیز خریداری کنید. اما در برخی موارد ممکن است که خرید چنین خانه‌‌هایی باعث فریب خوردن شما و ضرر و زیان شود. برای مثال ممکن است فردی که خانه‌اش سند ندارد به صورت همزمان خانه را با چند نفر قولنامه کند که در این‌ صورت آن چند نفر فریب خورده‌‌‌‌اند.

چگونه در خرید خانه بدون سند امکان فریب و سوء استفاده را از بین ببریم ؟

برای اینکه در خر‌ید خانه قولنامه و بدون سند فریب نخورید قبل از خر‌ید به شهرداری مراجعه کرده و استعلام خانه را بگیرید. این استعلام به شما کمک ‌می‌کند تا بدانید آیا خانه قبلا به شخص دیگری فروخته شده است یا نه و تمام بدهی‌‌های مربوط به خانه نیز به شما اطلاع داده ‌می‌شود.

توصیه ‌می‌شود که افراد بیشتر سعی کنند خانه‌‌های دارای سند را خریداری کنند اما در بعضی از موارد که فرد ‌می‌بایست یک خانه قولنامه‌‌‌‌‌ای را خریداری کند باید حتما از شهرداری استعلام بگیرد و اطمینان پیدا کند که با خرید چنین خانه‌‌‌‌‌ای فریب ‌نمی‌خورد و از او کلاهبرداری ‌نمی‌شود.

سند دار کردن خانه بدون سند

اگر به هر دلیلی خانه‌‌‌‌‌ای بدون سند را خریداری نمودید ‌می‌توانید هرگاه که بخواهید آن را سنددار کنید. برای سنددار کردن‌خانه‌‌های قولنامه‌‌‌‌‌ای ‌می‌بایست به هیئت حل اختلاف شهرتان مراجعه نموده و خواهان صدور سند برای خانه خود شوید.

سوالات متدوال

خرید بدون سند امکانپذیر است ؟

بله این کار هیچ منع و اشکال قانونی در پی نخواهد داشت اما باید بسیار در این موارد احتیاط کرد.

برای استعلام خانه‌‌های بدون سند به چه مرکزی باید مراجعه نمود ؟

برای استعلام خانه‌‌های بدون سند ‌می‌بایست به شهرداری مراجعه کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خرید بدون سند، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون خرید خانه بدون سند پاسخ دهند.

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : خرید بدون سند:: برچسب‌ها: خرید بدون سند ,
:: بازدید از این مطلب : 84
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 23 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هر فرد در زندگی تلاش ‌می‌کند تا صاحب اموال و دارایی‌‌های زیادی شود تا بتواند با استفاده از آن‌ها در رفاه بیشتری زندگی کند. اما در برخی موارد دیده ‌می‌شود که برخی افراد سودجو اموال دیگران را به سرقت ‌می‌برند ‌یا اموال را از دسترس آن‌‌‌ها خارج ‌می‌کنند که در این موارد قانونگذاران قوانین بسیار زیادی را وضع نموده‌‌‌‌اند. در ادامه توضیحات کامل‌‌‌تری را در خصوص رد مال یا مثل آن ارائه نموده‌ایم، با ما همراه باشید.

 

منبع :  رد مثل مال چیست 

 

 

رد مال یعنی چه‌‌ ؟

‌‌‌‌ر‌د مال در واقع به معنای بازگرداندن مال به صاحبش ‌‌می‌باشد. بعضی از افراد سعی ‌می‌کنند که اموال دیگران را از تصرف آن‌‌ها خارج کنند و آن‌ها را سرقت‌ کنند که در این صورت قانون فرد را نه تنها برای سرقتی که انجام داده است مجازات ‌می‌کند بلکه او باید مال را به صاحبش بازگرداند و هر خسارت وارد شده‌ای به او را نیز پرداخت ‌کند.

برای مثال فرض کنید شما دارای یک انگشتر طلای یادگاری هستید که یک ‌سارق آن ‌را از شما ‌می‌رباید. وقتی شما از فرد سارق در دادگاه شکایت ‌می‌کنید قاضی او را به ‌‌‌‌ر‌د مال یعنی همان بازگرداندن انگشتر به شما محکوم ‌می‌کند.

رد مثل مال به چه معناست‌‌ ؟

همانطور که در بالا گفته شد اگر انگشتر طلای شما به سرقت برود دادگاه سارق را محکوم‌ به بازگرداندن آن‌ به شما ‌می‌کند. اما در برخی موارد دیده شده است که سارق طلا را پس از سرقت به سرعت به فروش می‌رساند و در این‌صورت آن انگشتر دیگر وجود ندارد که ‌‌‌‌ر‌د مال صورت بگیرد.

در این‌صورت قاضی سارق را ملزم ‌می‌کند ‌که‌ مثل مال را به شما بازگرداند، یعنی او باید یک انگشتر طلا با همان ویژگی‌‌های انگشترتان را به شما بازگرداند که به این‌کار ‌‌‌‌ر‌د مثل مال ‌گفته ‌می‌شود.

توجه: اموالی مانند انگشتر یادگاری مثل ندارند و معمولا حکم به پرداخت قیمت آن صادر می‌شود که توضیحات آن در ادامه خواهد آمد.

رد قیمت ‌مال

با توجه به توضیحات بالا شاید برایتان سوال شود که اگر یک انگشتر با همان ویژگی‌‌های انگشتر شما وجود نداشته باشد تکلیف چیست که در این مورد اگر به دادگاه ثابت شود ‌‌‌‌ر‌د مثل مال امکانپذیر نیست قاضی حکم ‌‌‌‌ر‌د قیمت مال را صادر ‌می‌کند. در این مورد سارق ‌می‌بایست به اندازه ارزش انگشترتان به شما پول‌ پرداخت کند ‌که به این کار ‌‌‌‌ر‌د قیمی یا ‌‌‌‌ر‌د قیمت مال گفته‌ ‌می‌شود.

سوالات متدوال

اگر فردی چیزی را از ما سرقت کند اولین حکم صادره از طرف دادگاه چیست‌‌ ؟

در ابتدا دادگاه در صورت موجود بودن مال حکم ‌‌‌‌ر‌د مال را صادر ‌می‌کند تا فرد مال را به شما بازگرداند.

اگر مثل مال ربوده شده وجود نداشته باشد تکلیف چیست‌‌ ؟

در این صورت با توجه به نوع مال متهم باید به اندازه ارزش آن مال به فرد پول پرداخت کند یا مثل آن را بدهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رد مال، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون رد مال پاسخ دهند.

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع :  رد مثل مال چیست 

 :: برچسب‌ها: رد مثل مال چیست ,
:: بازدید از این مطلب : 101
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 23 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

رانندگی امروزه به یک امر عادی برای افراد تبدیل شده است و وقتی به بیرون از خانه می‌رویم می‌بینیم که افراد زیادی در حال رانندگی کردن هستند. اما رانندگی نیز دارای مشکلات به خصوص خود می‌باشد و هر لحظه ممکن است افراد در حین رانندگی دچار تصادف شوند و خساراتی برای آن‌ها به وجود بیاید. در ادامه قصد داریم در مورد نحوه دریافت خسارت ناشی از تصادف رانندگی توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : خسارت تصادف رانندگی

 

 

خسارت ناشی از تصادف رانندگی

امروزه میزان تصادفات در کشور با افزایش چشمگیری مواجه شده است و این تصادفات باعث ایجاد خسارت‌های زیادی به مردم می‌شود. برای مثال وقتی دو خودرو به یکدیگر برخورد می‌کنند علاوه بر اینکه آسیب می‌بینند ممکن است خسارت‌های جانی نیز به همراه داشته باشند.

اما قانونگذاران برای جبران این خسارت‌ها برخی قوانین را وضع کرده‌اند تا حقوق هیچ فردی در یک تصادف رانندگی ضایع نشود.

نحوه دریافت خسارت ناشی از تصادف رانندگی

هرگاه یک تصادف رانندگی رخ می‌دهد ابتدا طرفین با پلیس راهنمایی رانندگی تماس می‌گیرند. با رجوع پلیس به محل‌ وقوع حادثه مقصر اصلی تصادف مشخص می‌شود. اگر ماشین‌‌ها بیمه باشند افراد می‌بایست برای تعیین و جبران خسارت به اداره بیمه مربوطه مراجعه کنند.

اداره بیمه با کمک کارشناسان پزشکی قانونی میزان خسارت را تعیین ‌نموده و به فرد خسارت دیده پرداخت می‌کند. در هر صورت افراد باید ابتدا به دادگاه مراجعه کنند تا از آن جا به پزشکی قانونی ارجاع شوند. فرد خسارت دیده با رجوع به دادگاه و مطالبه خسارت ناشی از تصادف می‌تواند این خسارت را به طور کامل دریافت کند.‌

اگر ماشین بیمه باشد پرداخت خسارت با بیمه است اما اگر بیمه نباشد راننده مقصر آن را می‌پردازد. در صورت نداشتن بیمه دادگاه خسارت را از او مطالبه کرده و به فرد زیان دیده پرداخت می‌کند. چنانچه فرد توانایی پرداخت خسارت را نداشته باشد می‌تواند دادخواست اعسارش را ثبت کند اما اگر توانایی داشته باشد و خسارت را پرداخت نکند دادگاه حکم توقیف اموال او را صادر خواهد کرد.

نکته مهم: چنانچه میزان خسارت تا بیست میلیون‌ تومان باشد فرد خسارت دیده می‌بایست برای مطالبه آن به شورای حل اختلاف مراجعه کند. اما اگر خسارت وارده بیش از بیست میلیون تومان باشد باید به دادگاه رجوع ‌نمود.

سوالات متدوال

اگر فرد با وجود توانایی مالی خسارت تصادف را پرداخت نکند تکلیف چیست ؟

دادگاه اموال او را توقیف می‌کند تا خسارت را به فرد زیان دیده پرداخت‌ کند.

برای دریافت خسارت تصادف رانندگی تا بیست میلیون ‌تومان باید به چه مرکزی مراجعه کرد ؟

برای دریافت خسارت ناشی از تصادف رانندگی تا بیست میلیون تومان بایستی به شورای حل اختلاف رجوع کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خسارت تصادف رانندگی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون خسارت تصادف رانندگی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

 

منبع : خسارت تصادف رانندگی

 :: برچسب‌ها: خسارت تصادف رانندگی ,
:: بازدید از این مطلب : 121
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 22 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

امروزه بسیاری از ادارات و موسسات دولتی و خصوصی به منظور تسهیل و سرعت بخشیدن در انجام امور بسیاری از فعالیت‌های خود را از راه دور و به شکل الکترونیک انجام می‌دهند. از جمله‌ این نهاد‌ها که هم سو با با پیشرفت فناوری شده‌اند سازمان پزشکی قانونی کشور می‌باشد. در این سازمان سعی شده است تا حد امکان فعالیت‌هایی مانند نوبت دهی از راه دور انجام گیرد. در این مطلب به بررسی سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

منبع » سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی

 

 

سیستم نوبت دهی پزشکی قانونی

عمده‌ فعالیت‌هایی که در سازمان پزشکی قانونی انجام می‌گیرد باید به صورت حضوری باشد زیرا در سازمان افراد مورد معاینه‌ جسمی و ذهنی قرار می‌گیرند. این بررسی و معاینه هم نیاز به حضور فیزیکی هر فرد دارد. اما این که مراجعه کننده نوبت بگیرد نیاز به حضور فیزیکی ندارد. از همین رو در سال 89 به منظور تکریم ارباب رجوع و اجرای طرح دولت الکترونیک سامانه‌ نوبت دهی پزشکی قانونی در مشهد راه اندازی شد.

اشخاص می‌توانند قبل از مراجعه حضوری به پزشکی قانونی از طریق این سامانه نوبت خود را دریافت کنند. این کار باعث می‌شود تا از مراجعه اضافی و ازدحام افراد جلوگیری شود و هرکس فقط در تاریخ و ساعتی که از قبل تعیین شده مراجعه کند.

دسترسی به سیستم نوبت د‌هی پزشکی قا‌نونی

برای اینکه بتوانید از خدمات نوبت دهی در راه دور استفاده نمایید باید به سایت razavi-imo.ir مراجعه کنید.

این سیستم نوبت دهی در بخش پاسخ استعلامات و نوبت دهی پزشک متخصص ( ارتوپدی ) به صورت جداگانه نوبت می‌دهد. همچنین در حال حاضر فقط برای شهر مشهد امکان دارد و برای افراد ساکن در سایر شهر‌ها از جمله تهران قابل دسترسی نیست.

مراحل استفاده از سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی

 1. ابتدا در یکی از مرورگر‌‌های اینترنتی مانند chrome سایت razavi-lmo.ir را جستجو نمایید. عکس
 2. بعد از ورود به این سامانه در صفحه‌ اصلی اعتبار سنجی انجام می‌گیرد. باید شماره‌ همراه، کد ملی خود و عبارت امنیتی را وارد کنید. عکس
 3. سپس بر روی تلفن همراه شما یک کد ارسال می‌گردد. کد را وارد می‌کنید و گزینه‌ بررسی کد را انتخاب نمایید. عکس همچنین در این بخش می‌توانید شماره‌ موبایل خود را تغییر دهید و ویرایش کنید. عکس
 4. سپس برای شما فرم ثبت نام نمایش داده می‌شود. در این فرم باید اطلاعات فردی خود از جمله نام، نام خانوادگی، نام پدر، تابعیت و… را وارد کنید. قسمت‌‌هایی که ستاره‌ قرمز دارند پر کردن آن‌ها الزامی‌ می‌باشد. ولی مابقی اختیاری است. سپس گزینه‌ ادامه را انتخاب نمایید. عکس
 5. در صورتی که ثبت نام شما به درستی انجام گرفته باشد یک پیامک برای شما ارسال می‌شود. در بالای صفحه نوشته می‌شود که ثبت نام شما انجام شده است. عکس

در داخل این پیامک روز مراجعه و کد پیگیری قرار گرفته است. داشتن این کد در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی الزامی است.

راهنمای استفاده از سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی

در فرم ثبت نام شما در انتها دو بخش وجود دارد که در کنار آن‌ها ستاره‌ قرمز قرار دارد. تکمیل این دو بخش ضروری است. عکس از جمله :

مرجع درخواست کننده: در این قسمت شما باید تعیین کنید که شما برای کدام مرجع نیاز به گزارش پزشکی قانونی دارید به طور مثال شما این این گزارش را می‌خواهید برای شعبه‌ 5 دادیاری ببرید. باید در این بخش ریاست محترم شعبه‌ 5 دادیاری را انتخاب نمایید. . عکس

از قبل به صورت پیش فرض تمام مراجع قانونی نوشته شده است و شما فقط باید مرجع مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

تعرفه: در این بخش بر اساس خدمتی که نیاز دارید برای شما مبلغی که باید پرداخت کنید نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید قبل از مراجعه ببینید که باید چه مبلغی را پرداخت نمایید. به طور مثال شما می‌خواهید برای تعیین رشد جسمانی و عقلانی به پزشکی قانونی مراجعه کنید. بعد از انتخاب این خدمت می‌بینید که باید مبلغ 1550000 ریال معادل صدو پنجاه و پنج تومان پرداخت کنید. عکس

سوالات متداول

چطور به شکل اینترنتی از پزشکی قانونی نوبت بگیریم ؟

برای استفاده از خدمت نوبت دهی اینترنتی پزشکی قانونی باید به سایت razavi-lmo.ir مراجعه نمایید که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

چگونه ازسیستم نوبت دهی پزشکی قانونی استفاده کنیم ؟

باید وارد سایت شوید و ثبت نام کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات فردی به شما نوبت داده می‌شود که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع » سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی

 

 :: برچسب‌ها: سیستم نوبت دهی سازمان پزشکی قانونی ,
:: بازدید از این مطلب : 110
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 22 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هرگاه ما انسان‌ها‌ راجع به یکدیگر صحبت می‌‌کنیم در واقع به فرد مشخصی اشاره داریم و درباره او به صحبت می‌‌نشینیم. جالب است بدانید تمام انسان‌ها‌ و اطرافیان ما جزو شخصیت‌ها‌ی حقیقی به حساب می‌‌آیند. در ادامه قصد داریم در مورد شخص حقیقی و حقوقی توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : شخص حقوقی

شخصیت حقیقی کیست‌‌ ؟‌

شخصیت حقیقی اشاره به فرد خاصی نیست و در واقع همه ما انسان‌ها‌ شخصیت حقیقی هستیم. هر فرد از زمانی که به دنیا می‌‌آید یک شخص حقیقی است و تا زمانی که از دنیا برود نیز یک شخصیت حقیقی باقی می‌‌ماند زیرا او یک انسان است و طبق قانون‌ دارای حقوق می‌‌باشد.

دلیل اینکه به افراد شخصیت حقیقی گفته می‌‌شود این است که هر فرد از زمانی که به دنیا می‌‌آید دارای شایستگی‌ها‌یی می‌‌شود که قانون به همین دلیل حقوق و تکالیفی را برای او در نظر می‌‌گیرد و به او شخصیت حقیقی گفته می‌‌شود.

شخص حقوقی کیست‌‌ ؟‌

با توجه به توضیحات بالا ممکن است این سوال در ذهنتان مطرح شود که شخصیت حقوقی کیست؟ که در این‌باره باید بگوییم شخصیت حقوقی یک انسان نیست. هرگاه افراد به کمک همدیگر شرکت ‌یا موسسه‌‌ای‌ را راه اندازی می‌‌کنند در واقع آن ‌شرکت یا موسسه یک شخصیت حقوقی است و طبق قانون دارای حقوق و تکالیف مربوط به خود می‌‌باشد.

شخصیت حقوقی با شخصیت حقیقی تفاوت دارد زیرا شخصیت حقیقی در واقع یک انسان است و از حقوق انسانی بهره مند است اما شخصیت حقوقی انسان نیست و از حقوق انسانی مانند حق زوجیت، حق طلاق و… در قانون بهره مند نیست.

چگونه می‌‌توان یک شخصیت حقوقی به وجود آورد‌‌ ؟‌

برای به وجود آوردن یک شخصیت حقوقی می‌‌بایست یک یا چند نفر یا یکدیگر شراکت کنند و یک شرکت یا موسسه را تاسیس نمایند. شرکت، کارگاه و یا موسسه‌‌ای‌ که آن‌ها‌ پدید می‌‌آورند یک شخصیت حقوقی می‌‌باشد. این چند نفر در واقع باهم عهد می‌‌کنند که شخصیت حقوقی را به خوبی اداره کنند و تمام منافع آن را میان خود تقسیم نمایند.

حقوق یک شخص حقوقی

همانطور که می‌‌دانید یک شخصیت حقوقی نیز دارای حقوق خاص خود می‌‌باشد. برای مثال یکی از حقوق شرکت یا موسسه که به آن شخصیت حقوقی گفته می‌‌شود این است که می‌‌توان آن را خرید و فروش کرد و یا اینکه می‌‌توان آن را به عنوان ودیعه قرار داد یا با کمک آن وام دریافت نمود که همه این‌ها‌ جزو حقوق قانونی یک شخصیت حقوقی به شمار می‌‌روند.

سوالات متدوال

شخصیت حقوقی دارای حقوق انسانی است‌‌ ‌‌؟‌‌

خیر شخصیت حقوقی در واقع یک انسان نیست و دارای حقوق انسانی مانند حق زوجیت و… نیز نمی‌‌باشد.

انسان از چه زمانی یک شخصیت حقیقی به حساب می‌‌آید‌‌ ؟‌

انسان از زمان تولد تا زمان ‌فوت یک شخصیت حقیقی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شخص حقوقی و حقیقی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون شخص حقوقی و حقیقی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : شخص حقوقی

 :: برچسب‌ها: شخص حقوقی ,
:: بازدید از این مطلب : 114
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 22 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

از گذشته تا کنون افرادی که دارای شرکت‌ یا کارگاه ‌می‌باشند از کارگران کمک می‌گیرند تا بتوانند تولیدات خود را سریع‌تر انجام دهند. از آن جایی که قانون برای کارفرمایان و کارگران احترام بسیار زیادی قائل است قوانینی را برای آن‌ها وضع نموده است تا حقوق هر دو حفظ شود. یکی از این قوانین تعلیق قرارداد کار ‌می‌باشد که در ادامه در خصوص این مورد توضیحات بیشتری را ارائه نموده‌‌‌ایم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : تعلیق قرارداد کار

 

 

قرارداد کار و تعلیق آن

همان طور که ‌همه ما ‌می‌دانیم رابطه ‌‌‌کا‌رفرما و ‌‌‌کا‌رگر این گونه است که ‌‌‌کا‌رگر در عوض انجام ‌‌‌کا‌ر برای ‌‌‌کا‌رفرما از او حقوق مشخصی را دریافت ‌می‌کند. اما برای اینکه ‌‌‌کا‌رفرما‌‌ و ‌‌‌کا‌رگر نسبت به تعهدات خود پایبند باشند ‌می‌بایست قراردادی را با موضوع قرارداد ‌‌‌کا‌ر امضا کنند تا بتوانند بهتر به یکدیگر اعتماد کنند و حقوقشان حفظ شود.

این قرارداد در صورت وجود برخی شرایط به حالت تعلیق در ‌می‌آید، تعلیق این قرارداد به این‌ معنی است که ‌‌‌کا‌رگر تا یک مدت زمان خاص برای ‌‌‌کا‌رفرما ‌‌‌کا‌ر ‌‌‌نمی‌کند و پس از گذشت آن مدت زمان ‌می‌تواند دوباره به سر ‌‌‌کا‌ر برگردد.

موارد تعلیق قرارداد کار

همان طور که در بالا گفته شد برخی موارد باعث به تعلیق در آمدن قرارداد ‌‌‌کا‌ر ‌می‌شوند که این موارد را در زیر شرح داده‌‌‌ایم:

 • چنانچه یک حادثه طبیعی مانند سیل، زلزله و… پیش بیاید و ‌‌‌کا‌رگران نتوانند در ‌‌‌کا‌رگاه یا شرکت ‌‌‌کا‌ر کنند قرارداد‌‌‌ کا‌ر به حالت تعلیق در ‌می‌آید و هرگاه که ‌‌‌کا‌رگاه به حالت اول بازگشت ‌‌‌کا‌رگران ‌می‌توانند به سر ‌‌‌کا‌ر بازگردند.
 • اگر کارگر در حین ‌‌‌کا‌ر دچار بیماری شود قرارداد به حالت تعلیق در ‌می‌آید و فرد ‌می‌تواند پس از بهبود بیماری‌اش دوباره به سر کار بازگردد.
 • در قرارداد ‌‌‌کا‌ر زنان در صورتی که زن باردار باشد قرارداد ‌‌‌کا‌ر به حالت تعلیق در می‌آید و زن ‌می‌بایست برای بازگشت به سر‌‌‌ کا‌ر خود تا زمان وضع حملش صبر کند.
 • هرگاه افراد ‌‌‌کا‌رگر بخواهند تحصیل کنند و به دانش خود بیفزایند قرارداد ‌‌‌کا‌ر به حالت تعلیق در آمده و پس از اتمام تحصیل فرد ‌می‌تواند دوباره به ‌‌‌کا‌ر خود بازگردد.
 • اگر مردان بخواهند که برای انجام خدمت وظیفه ‌‌‌کا‌ر خود را ترک کنند باز هم قرارداد ‌‌‌کا‌ر به حالت تعلیق در ‌می‌آید و پس از پایان مدت زمان خدمت وظیفه فرد ‌می‌تواند دوباره برای ‌‌‌کا‌رفرما ‌‌‌کا‌ر کند.

اگر فردی بدون هیچگونه دلیل موجه کار خود را ترک کند قرارداد کار به حالت تعلیق در ‌می‌آید ؟

در صورتی که فردی بدون هیچگونه دلیل موجه و قانونی ‌‌‌کا‌ر خود را ترک کند قرارداد ‌‌‌کا‌ر او به حالت تعلیق در ‌‌‌نمی‌آید و ‌‌‌کا‌رفرما ‌می‌تواند‌ قرارداد را فسخ کند.

سوالات متدوال

در صورت بارداری قرارداد ‌‌‌کا‌ر تا چه زمانی به حالت تعلیق در ‌می‌آید ؟

در صورت بارداری زنان قرارداد ‌‌‌کا‌ر تا زمان وضع حمل به حالت تعلیق در ‌می‌آید.

اگر کارگران دچار بیماری شوند تکلیف قرارداد ‌‌‌کا‌ر چیست ؟

در این‌صورت قرارداد ‌‌‌کا‌ر تا زمان بهبود فرد به حالت تعلیق در ‌می‌آید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تعلیق قرارداد کار، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون تعلیق قرارداد کار پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

 

منبع : تعلیق قرارداد کار

 

 :: برچسب‌ها: تعلیق قرارداد کار ,
:: بازدید از این مطلب : 119
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

خرید و فروش زمین امروزه بسیار بیشتر از قبل شده است و زمین‌هایی که به فروش ‌‌می‌رسند انواع مختلفی دارند. اکثر زمین‌ها دارای سند رسمی ‌‌می‌باشند اما در برخی موارد نیز دیده ‌‌می‌شود که زمین سند ندارد و به صورت قولنامه‌ای به فروش ‌‌می‌رسد. در ادامه قصد داریم در مورد قولنامه زمین‌ بدون سند توضیحاتی را خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

منبع : قولنامه بدون سند

 

 

آیا قولنامه زمین بدون سند درست است ؟

همانطور که در بالا گفته شد در بعضی از موارد دیده ‌‌می‌شود که زمین ‌دارای سند نیست ‌و خریدار مجبور است که آن‌ را به صورت قولنامه‌ای خریداری کند. یکی از پرسش‌هایی که در این موارد ممکن است در ذهن خریداران پیش بیاید این هست که آیا خرید زمین به صورت قولنامه‌ای کار درستی است یا خیر؟ که در این‌باره باید بگوییم قولنامه زمین بدون سند هیچگونه اشکال قانونی ندارد و افراد ‌‌می‌توانند زمین‌های بدون سند را به صورت قولنامه‌ای معامله کنند.

اما از آنجایی که زمین قولنامه‌ای نسبت به زمین‌های سند دار از اعتبار‌ قانونی کمتری برخوردار است ‌‌می‌بایست خریدار در حین قولنامه کردن آن بسیار احتیاط کند. خریدار زمین‌های قولنامه‌ای ‌‌می‌بایست قبل از خرید زمین‌ به نکات زیر دقت نماید:

 • خریدار ‌‌می‌بایست ابتدا دقت کند دفتر املاکی که به آن مراجعه کرده است مجوز قانونی داشته باشد و معتبر باشد.
 • خریدار ‌‌می‌بایست دقت کند که فروشنده زمین محجور نباشد. محجور به کسی گفته ‌‌می‌شود که نمی‌تواند امور شخصی خود را بدون ‌کمک‌ دیگران انجام دهد و قادر به فروش زمین نیز نخواهد بود.
 • اگر زمین ارثی باشد خریدار باید از وجود گواهی انحصار وراثت آن ‌اطمینان پیدا کند.
 • خریدار قبل از خرید زمین قولنامه‌ای باید مطمئن شود که زمین رهن داده نشده است و وثیقه نیست.
 • قبل از خرید زمین ‌‌می‌بایست مشخصات آن را چک نمود و مطمئن شد که مشخصاتی که در قولنامه ذکر شده‌اند در واقع همان مشخصات واقعی زمین هستند.
 • باید حتما کد رهگیری زمین را بررسی نمود و مطمئن‌ شد که زمین به شخص دیگری فروخته نشده است.
 • خریدار باید دقت کند که زمین مشاعی نباشد یعنی در ملکیت چند نفر به صورت مشترک و همزمان نباشد.
 • قبل از خرید این نوع زمین باید نوع ‌کاربری آن را نیز بررسی نمود.
 • خریدار باید مطمئن شود که زمین مدعی خصوصی ندارد.

در قولنامه زمین چه مواردی ذکر ‌‌می‌شوند ؟

در قولنامه زمین ‌‌می‌بایست برخی موارد حتما ذکر شوند تا هر دو طرف خریدار و فروشنده نسبت به قولنامه متعهدتر باشند. مواردی که در قولنامه ذکر ‌‌می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • مشخصات و نوع قرارداد.
 • موضوع قرارداد.
 • طرفین قرارداد.
 • تعیین قیمت زمین و نوع پرداخت هزینه زمین توسط خریدار.
 • ذکر کلیه آثار قرارداد.

سوالات متدوال

‌‌می‌توان زمین بدون سند را به صورت قولنامه‌ای خریداری کرد ؟

بله این کار هیچگونه منع قانونی ندارد.

در قولنامه مشخصات زمین نیز باید ذکر شود ؟

بله تما‌‌می ‌مشخصات زمین از جمله متراژ، موقعیت مکانی و… باید در قرارداد ذکر شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قولنامه بدون سند، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون قولنامه بدون سند پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : قولنامه بدون سند

 :: برچسب‌ها: قولنامه بدون سند ,
:: بازدید از این مطلب : 119
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

وقتی دو فرد ‌‌می‌خواهند با یکدیگر معامله‌‌ای انجام دهند ‌‌می‌بایست با هم قراردادی را امضا کنند تا آن ‌معامله اعتبار قانونی داشته باشد. مبایعه نامه نیز یکی از اسناد یا قرارداد‌هایی است که به همین منظور تنظیم ‌‌می‌گردد. در ادامه توضیحات مختصری را در مورد مبایعه نامه خدمتتان ارائه نموده‌‌ایم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : مبایعه نامه چیست

 

 

مبایعه نامه چیست‌‌‌ ؟

مبایعه ‌‌‌نامه در واقع همان قولنامه ‌‌می‌باشد، طی تنظیم مبایعه ‌‌‌نامه یا همان بیع ‌‌‌نامه دو فرد موظف ‌‌می‌شوند که اموال خود را با یکدیگر معاوضه کنند و در این میان یکی از افراد مال خود را ‌‌می‌فروشد و در عوض آن مبلغی را از طرف مقابلش دریافت ‌‌می‌کند. پس مبایعه ‌‌‌نامه سندی است که طی تنظیم آن مال افراد به فروش خواهد رسید.

مبایعه نامه چه نوع سندی است‌‌‌ ؟

مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی به حساب ‌‌می‌آید، در این نوع سند دو فرد با یکدیگر عهد ‌‌می‌کنند که یکی از آن‌ها مالی را خریداری کند و دیگری مالی را به فروش برساند و همچنین این سند توسط همان دو نفر تنظیم ‌‌می‌گردد. شاید برایتان سوال شود که چرا مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی است که این مورد باید بگوییم مبایعه ‌‌‌نامه توسط طرفین تنظیم ‌‌می‌شود و توسط مامور رسمی تنظیم نخواهد شد و به همین علت است که ‌‌می‌گویند مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی است.

در مبایعه نامه چه مواردی ذکر ‌‌می‌شود‌‌‌ ؟

در مبایعه ‌‌‌نامه تمام مشخصات هر دو طرف و مشخصات مال مورد معامله ذکر ‌‌می‌شود. برای مثال در این سند مشخصات هر دو طرف مثل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و… ذکر ‌‌می‌شود. همچنین در این سند اگر مال یک خانه باشد مشخصات آن مثل موقعیت مکانی، انشعابات، متراژ، سال ساخت، هزینه آن و… در سند ذکر ‌‌می‌شود.

طی تنظیم مبایعه نا‌مه اگر یکی از طرفین به تعهد خود عمل نکند تکلیف چیست‌‌‌ ؟

در برخی موارد دیده ‌‌می‌شود که با وجود تنظیم مبایعه ‌‌‌نامه باز هم برخی افراد به تعهد خود عمل ‌‌نمی‌کنند. برای مثال فردی خانه‌اش را به دیگری ‌‌می‌فروشد ولی طرف مقابل هزینه خانه را به او پرداخت ‌‌نمی‌کند. یا برعکس مالک که هزینه خانه را دریافت کرده است برای انتقال سند به نام خریدار حضور پیدا ‌‌نمی‌کند. در تمام این موارد ‌‌می‌توان از طریق دادگاه به موضوع رسیدگی کرد و از آنجایی که مبایعه ‌‌‌نامه دارای اعتبار قانونی زیادی است افراد ‌‌می‌توانند با مراجعه به دادگاه از حق و حقوق خود دفاع نمایند. با مراجعه به دادگاه قاضی پرونده را رسیدگی نموده و فرد را به انجام تعهدش الزام ‌‌می‌کند.

سوالات متدوال

مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی است یا رسمی‌‌‌ ؟

مبایعه ‌‌‌نامه یک سند رسمی نیست زیرا توسط مامور رسمی تنظیم ‌‌نمی‌شود.

در مبایعه ‌‌‌نامه کدام یک از مشخصات طرفین ذکر ‌‌می‌شود‌‌‌ ؟

در مبایعه ‌‌‌نامه تمام مشخصات کلی طرفین مثل نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و… ذکر ‌‌می‌شود که توضیحات کامل‌‌‌تر در متن مقاله آورده شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مبایعه نامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون مبایعه نامه پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : مبایعه نامه چیست:: برچسب‌ها: مبایعه نامه چیست ,
:: بازدید از این مطلب : 110
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

مرگ یک‌ حادثه طبیعی به حساب ‌‌‌می‌آید که به زندگی انسان‌ها پایان‌‌‌‌ می‌دهد. معمولا افراد نگران هستند که پس از مرگشان چه کسی از فرزندانشان مراقبت ‌‌‌می‌نماید و… که قانون در رابطه با همین موضوع وصایت را مطرح نموده است. در ادامه توضیحات کامل‌تری را در رابطه با وصایت خدمتتان عرض خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : وصایت چیست

 

وصایت چیست‌‌ ؟

پدر یا جد پدری ‌‌‌می‌توانند طی اقدا‌‌‌می فردی را پیش از مرگ خود انتخاب کنند و از او بخواهند که پس‌‌‌ از مرگشان از فرزندان آن‌ها به خوبی مراقبت نماید و اموال آن‌‌‌‌ها را نیز اداره کند که به این عمل وصایت گفته ‌‌‌می‌شود. شخص انتخاب شده وصی نام خواهد داشت و طبق قانون وصی نیز ‌‌‌می‌تواند جانشینی برای خود برگزیند و فرد دیگری را به عنوان وصی معرفی کند البته این در صورتی است که خود وصی فوت کند و برای این کار باید پدر یا جد پدری به او اجازه داده باشند.

تفاوت وصی با قیم

همانطور که ‌‌‌می‌دانید قیم کسی است که بعد از فوت پدر و جد پدری فرزند از او مراقبت ‌‌‌می‌کند و اموال او را نیز اداره ‌‌‌می‌کند. با وجود اینکه وظایف قیم و وصی بسیار به هم شباهت دارند اما باز هم این دو دارای تفاوت‌‌‌‌هایی هستند که در زیر بیان نموده‌‌ایم:

 • وصی توسط پدر یا جد پدری انتخاب ‌‌‌می‌شود اما قیم در صورت نبودن پدر و جد پدری توسط دادگاه انتخاب ‌‌‌می‌شود.
 • میزان اختیارات وصی بسیار بیشتر از قیم است و حد اختیارات او را نیز پدر و جد پدری معین ‌‌‌می‌کنند اما قیم اختیارات کمتری دارد و میزان اختیارات او توسط قانون معین ‌‌‌می‌شوند.

سوالات متدوال

وصی به چه کسی گفته ‌‌‌می‌شود‌‌ ؟

وصی به کسی گفته ‌‌‌می‌شود که پدر یا جد پدری از او خواسته‌اند که بعد از مرگشان از فرزندان آن‌ها مراقبت کند.

وصی اداره اموال فرزند را نیز به عهده دارد‌‌ ؟

بله او ‌‌‌می‌بایست اموال فرزند را به خوبی اداره کند و به اموال او آسیبی وارد نکند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص وصایت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون وصایت پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

منبع : وصایت چیست:: برچسب‌ها: وصایت چیست ,
:: بازدید از این مطلب : 96
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 18 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هرگاه سمتی به طور رسمی و قانونی به فردی اهدا ‌می‌گردد آن ‌فرد ‌می‌بایست در مقابل به خوبی به وظایف خود عمل کند. اما فرد ‌می‌تواند به دلایل مختلف از سمت خود استعفا دهد و یا اینکه سمت را پس از مدتی نپذیرد. در ادامه قصد داریم‌ در مورد استعفای قیم توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : استعفای قیم

 

 

قیم کیست‌‌ ؟

قیم‌ به کسی گفته ‌می‌شود که توسط دادگاه انتخاب ‌می‌شود تا از فرد محجور حمایت کند و ‌نگذارد که حق و حقوقش ضایع شود. قیم اداره اموال محجور را به عهده دارد و تلاش ‌می‌کند تا از حق او دفاع نماید. در ابتدا اولیای هر فرد پدر و جد پدری او هستند اما ‌اگر این دو فوت کرده باشند دادگاه فردی صالح را به عنوان قیم برای فرد محجور انتخاب ‌می‌کند.

استعفای قیم

همانطور که در بالا گفته شد قیم توسط دادگاه انتخاب ‌می‌شود و او ‌می‌بایست به وظایف خود در قبال فرد محجور عمل نماید. اما در برخی موارد ممکن است قیم بخواهد که از سمت قیمی خود استعفا دهد که در این باره باید بگوییم قانونگذاران هیچ قانونی را در مورد استعفای قیم وضع نکرده‌اند اما اگر قیم بتواند اجازه دادگاه را دریافت کند ‌می‌تواند به راحتی از سمت‌ خود استعفا دهد.

توجه داشته باشید که قیم ‌می‌بایست صبر کند تا دادگاه به او اجازه استعفا دهد و در صورتی که پیش از اجازه دادگاه اداره اموال محجور را رها سازد و این کار او باعث زیان رساندن به فرد محجور شود ‌می‌بایست خسارت‌های وارد شده به او را بپردازد. برای مثال اگر استعفای قیم پس از ده روز توسط دادگاه تایید شود فرد در مدت زمان ده روز نیز هنوز قیم است و باید به وظایفش عمل کند.

سوالات متدوال

قیم توسط چه کسی انتخاب ‌می‌شود‌‌ ؟

قیم توسط قاضی دادگاه انتخاب ‌می‌شود.

دلیل انتخاب قیم توسط دادگاه چیست‌‌ ؟

دلیل انتخاب قیم توسط دادگاه حمایت از فرد محجور ‌می‌باشد.

آیا قیم ‌می‌تواند از سمت خود استعفا بدهد‌‌ ؟

بله ‌می‌تواند با کسب اجازه از دادگاه استعفا بدهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص استعفا‌ی قیم، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون استعفا‌‌ی قیم پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : استعفای قیم:: برچسب‌ها: استعفای قیم ,
:: بازدید از این مطلب : 95
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 18 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

بعضی از افراد به دلایل مختلفی در انجام امور قانونی و اداره اموال خود ناتوان هستند که به این اشخاص محجور گفته می‌شود. قانون‌ برای حمایت از محجورین اجازه داده است که آن‌ها بتوانند قیم‌ داشته باشند. در ادامه قصد داریم در مورد نصب قیم و موارد آن توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : نصب قیم

 

 

نصب قیم یعنی چه ؟

قیم برای افرادی انتخاب می‌شود که محجور هستند و توانایی مدیریت دارایی خود و انجام امور مختص به خود را ندارند. همانطور که ‌همه ‌ما ‌می‌دانیم از نظر قانونی پدر و جد پدری هر فرد ولی قانونی او محسوب می‌شوند اما اگر این دو نفر در قید حیات نباشند قاضی دادگاه برای فرد قیم انتخاب می‌کند.

موارد نصب قیم

با توجه به توضیحاتی که در بالا خدمتتان ارائه داده شد شاید برایتان ‌سوال شود که موارد تعیین قیم کدامند‌؟ که در این خصوص باید بگوییم در برخی موارد خاص دادگاه برای فرد قیم انتخاب می‌کند. موارد تعیین قیم در زیر شرح داده شده است:

 • قیم برای افراد صغیر که دارای پدر، جد پدری و قیم انتخاب شده از طرف آن‌ها نیستند تعیین می‌شود.
 • قیم برای افرادی که از زمان کودکی دچار جنون و دیوانگی بوده‌اند تعیین می‌شود.
 • قیم برای افرادی که پس از رسیدن به سن بلوغ دچار جنون و دیوانگی شده‌اند تعیین خواهد شد.

اگر قیم‌ انتخاب شده برای افراد ذکر شده در بالا صلاحیت نداشته باشد تکلیف چیست‌ ؟

همانطور که می‌دانید شخصی که دادگاه یا پدر و جد پدری او را به عنوان قیم‌ انتخاب می‌کنند باید دارای صلاحیت باشد و در جهت صلاح کودک امور او را به انجام برساند. چنانچه قیم انتخاب شده دارای صلاحیت نباشد دادگاه او را عزل خواهد کرد. برای مثال اگر فرد قیم امانت دار نباشد و به اموال محجور خسارت وارد کند دیگر صلاحیت قیم بودن را ندارد و باید عزل شود. پس از عزل قیم دادگاه فرد صلاحیت دار دیگری را به عنوان قیم محجور انتخاب خواهد کرد تا از حق و حقوق او دفاع کند.

فوت قیم محجورین

اگر قیم انتخاب شده برای محجورین فوت کند می‌بایست فرد دیگری مسئولیت قیومیت او را به عهده بگیرد و به انجام ‌امور او بپردازد. این‌ فرد تنها توسط دادگاه انتخاب می‌شود. برای مثال اگر قیمی‌ که برای فرد صغیر انتخاب شده باشد فوت‌ کند آن فرد به علت اینکه سن کمی ‌دارد نمی‌تواند امور خود را انجام دهد و به همین خاطر دادگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن ‌برای او قیم جدیدی را انتخاب خواهد کرد.

سوالات متدوال

اگر فرد پس از سن بلوغ دچار جنون و دیوانگی شود برای او قیم تعیین خواهد شد‌ ؟

بله در این صورت دادگاه برای او قیم انتخاب می‌کند.

در صورتی که فرد دارای پدر و جد پدری نباشد چه کسی برای او قیم انتخاب می‌کند‌ ؟

قاضی دادگاه موظف است که برای او قیم انتخاب کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نصب قیم، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون نصب قیم پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : نصب قیم

 :: برچسب‌ها: نصب قیم ,
:: بازدید از این مطلب : 117
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 18 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

حیات و جان انسان هم از نظر دینی و هم از نظر قانونی دارای حرمت و ارزش فراوانی است و هیچ کس حق ندارد جان دیگری را بگیرد. زمانی که یک فرد جان فرد دیگری را می‌‌گیرد قتل رخ داده است که از نظر قانون جرم می‌‌باشد و مجازات نیز دارد. ممکن است قتل صورت گرفته دلایل مختلفی داشته باشد یا اینکه قاتل با انگیزه‌‌ خاص خود مرتکب این جرم شود از این رو قتل دارای انواعی است. در این مطلب به بررسی انواع قتل می‌‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : قتل

 

تعریف قتل

‌‌قتل در لغت به معنای ازاله‌‌ روح در بدن و از دست دادن زندگی است. در اصطلاح فقه ‌‌قتل به معنای این است که زندگی و حیات فردی توسط شخص دیگری از او گرفته شود‌‌‌. شخصی که این عمل را انجام می‌‌دهد قاتل است‌‌‌. از نظر عرفی ‌‌قتل یعنی یک فرد جان فرد دیگری را بگیرد و به زندگی دیگری پایان بدهد. ‌‌قتل دارای انواعی است.

انواع قتل

در قانون مجازات اسلامی کتاب سوم مربوط به قصاص به تعریف انواع جرم ‌‌قتل پرداخته است. بر اساس اینکه چگونه ‌‌قتل صورت گرفته و اینکه انگیزه و هدف قاتل از انجام این کار چه بوده است می‌‌توان ‌‌قتل را به سه دسته‌‌ زیر تقسیم کنیم:

1/ ‌‌قتل عمد.

 2/ ‌‌قتل شبه عمد.

3/ ‌‌قتل خطای محض.

قتل عمد و شرایط تحقق آن

زمانی که شخص با قصد و نیت قبلی جان دیگری را بگیرد ‌‌قتل عمد است. بر اساس ماده‌‌ 290 قانون مجازات اسلامی در موارد زیر ‌‌قتل عمد است‌‌‌:

الف/ در صورتی که شخص مرتکب قصد ورود آسیب و جنایت بر فردی معین یا‌‌‌ شخص و اشخاصی غیر معین از یک جمع را داشته باشد‌‌‌ و در مرحله‌‌ اجرا هم همانطور که مدنظر داشته جنایت یا نظیر آن واقع شود ‌‌قتل عمد است. به طور مثال شخصی از قبل نقشه دارد تا آقای الف را با چاقو بکشد‌‌‌ و در واقعیت هم به او چاقو می‌‌زند این ‌‌قتل عمد است.

ب/ هرگاه که شخص عملی را انجام دهد که نوعا کشنده می‌باشد ‌‌قتل عمد است حتی اگر قصد انجام جنایت را نداشته ولی می‌‌دانسته که این کار معمولا باعث کشته شدن فرد می‌‌شود‌‌‌. به طور مثال آقای الف قصد کشتن ندارد ولی با یک سنگ بزرگ و سنگین چندبار به سر آقای ب می‌‌زند این جا ‌‌قتل عمد است.

پ/ هر گاه که شخص قصد ارتکاب جنایت را نداشته باشد و کاری هم که انجام می‌‌دهد نوعا کشنده نیست ولی نسبت به آن شخص خاص باعث آسیب و جنایت می‌‌شود ‌‌قتل عمد است. به طور مثال هل دادن به شوخی باعث مردن کسی نمی‌‌شود. اما آقای الف در کنار یک پرتگاه آقای ب را هل می‌‌دهد و او کشته می‌‌شود. اینجا هم از نظر قانون ‌‌قتل عمد است.

ت / هرگاه که فرد قصد داشته باشد تا جنایتی را انجام دهد ولی قصد و نیت او در مورد شخص خاصی نیست مانند بمب گذاری اینجا هم ‌‌قتل عمد است.

عمل نوعا کشنده چیست ؟

از نظر حقوقی عملی که عموما و در قالب موارد باعث مرگ می‌‌شود اصطلاحا عمل نوعا کشنده گفته می‌‌شود‌‌‌. این عمل دارای دو نوع است:

1/ عملی که برای همه نوعا کشنده است: یعنی مهم نیست که طرف مقابل چه کسی باشد این اتفاق برای هر کسی بیفتد باعث مرگ او می‌‌شود. به طور مثال ضربه با چوب به سر باعث مرگ است و فرقی ندارد که چه کسی باشد.

در این صورت مرتکب اگر اثبات کند که نسبت به این که این عمل نوعا کشنده است اطلاع نداشته عمل او غیر عمد محسوب می‌‌شود. یعنی این که اصل بر این است که همه می‌‌دانند ضربه زدن به سر شخصی باعث مرگ می‌‌شود و اگر فرد می‌‌گوید که از این موضوع اطلاع نداشته باید او عدم آگاهی خود را ثابت کند.

2/ عملی که برای همه کشنده نیست بلکه نسبت به یک شخص به دلیل شرایط مکانی و زمانی خاصی که دارد یا به خاطر شرایط خاص و نامتعارفی که دارد باعث مرگ او می‌‌شود. شرایطی مانند پیری‌‌‌، ضعف و بیماری‌‌‌. به طور مثال ترساندن دیگری در حالت عادی باعث مرگ نمی‌‌شود. اما آقای ب دارای بیماری قلبی است‌‌‌. اقای الف در یک گوشه پنهان می‌‌شود و با یک ماسک وحشتناک او را می‌‌ترساند. آقای ب سکته می‌‌کند و می‌‌میرد.

در اینجا با توجه به اینکه این عمل فقط برای شخص خاصی باعث کشنده و خطر مرگ دارد‌‌‌ اصل بر این است که قاتل اطلاعی از وضعیت خاص شخص مقابل ندارد و در صورتی این ‌‌قتل عمدی محسوب می‌‌شود که اطلاع قاتل از وضعیت خاص فرد مثلا اطلاع از مشکل قلبی مقتول اثبات گردد.

جنایت شبه عمد

در قانون نیز موارد جنایت شبه عمد مشخص شده است از جمله موارد زیر‌‌‌:

الف/ هرگاه که شخص مرتکب قصد انجام عمل را داشته باشد ولی قصد این را ندارد که باعث ‌‌قتل دیگری شود در صورتی که شامل موارد عمد نباشد شبه عمد است. به طور مثال معلم برای تربیت شاگرد خود را کتک می‌‌زند ولی این کار باعث فوت شاگرد می‌شود‌‌‌. در اینجا ‌‌قتل شبه عمد است زیرا فرد قصد کشتن نداشته فقط قصد تربیت داشته ولی باعث ‌‌قتل می‌‌شود.

ب/ هرگاه که شخصی بخواهد جنایت را انجام دهد ولی فکر می‌‌کند که موضوع جنایت یک حیوان است و یا اینکه شخص مهدور الدمی‌‌ است که خون او حلال است اما بعدا معلوم می‌‌شود که اشتباه کرده است در این صورت ‌‌قتل شبه عمد است. به طور مثال فرد یک سیاهی می‌‌بیند و فکر می‌‌کند که یک حیوان است به آن شلیک می‌‌کند ولی وقتی نزدیک می‌‌شود می‌‌بیند که انسان بوده است.

پ/ به خاطر تقصیر شخص‌‌‌، دیگری به ‌‌قتل می‌‌رسد.

قتل خطای محض

نوع سوم ‌‌قتل خطای محض است که بر اساس ماده‌‌ 292 قانون مجازات اسلامی موارد زیر را شامل می‌‌شود:

الف/ ‌‌قتل در حالت خواب‌‌‌، بیهوشی یا هر حالت دیگری که فرد دارای هوشیاری نباشد اتفاق بیفتد.

ب/ قاتل شخص صغیر یا مجنون باشد.

پ/ وقتی که فرد نه قصد کشتن دیگری را دارد و نه اینکه قصد دارد کاری که باعث مرگ دیگری می‌‌شود را انجام دهد‌‌‌. به طور مثال فرد به قصد شکار تیر می‌‌اندازد ولی به یک فرد تیر می‌‌خورد.

سوالات متداول

‌‌قتل چند نوع است ؟

‌‌قتل سه نوع دارد. عمد، شبه عمد و خطای محض که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

‌‌قتل خطایی محض چیست ؟

زمانی که شخص نه قصد ارتکاب جنایت را دارد و نه اینکه قصد انجام فعل را دارد خطای محض است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد انواع ‌‌قتل می‌‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قتل، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون قتل پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : قتل:: برچسب‌ها: قتل ,
:: بازدید از این مطلب : 123
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 17 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

اگرچه همه‌‌‌‌ ما در یک اجتماع و با هم زندگی ‌‌‌می‌کنیم ولی هرکس دارای حریم خصوصی است مانند عکس‌‌‌‌ها و تصاویر شخصی و خانوادگی‌‌‌. بی‌شک باید به حریم خصوصی هر شخص احترام گذاشته شود‌‌‌. موضوع احترام به حریم خصوصی افراد آنقدر دارای اهمیت است که حتی در قانون به آن اشاره شده و هرکس که بخواهد به حریم خصوصی دیگری تجاوز کند به طور مثال عکس‌‌‌‌های خانوادگی و خصوصی شخصی را منتشر کند مجرم بوده و باید مجازات شود. این مطلب جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی و تهدید به آن را بررسی ‌‌‌می‌کنیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی

 

انتشار عکس و فیلم خصوصی

همه‌‌‌‌ ما دارای تصاویر و فیلم‌‌‌‌هایی هستیم که در آن‌‌‌‌ها لحظات خانوادگی ما ثبت شده است‌‌‌. این تصاویر ‌‌‌می‌تواند به صورت چاپی باشد یا اینکه به شکل داده‌‌‌‌های یارانه‌‌‌‌‌ای. اگر شخصی تصاویر و فیلم‌‌‌‌های شخصی دیگری را پخش کند مرتکب جرم شده است.

به این جرم در قانون جرائم رایانه‌ای پرداخته شده است اگر چه همه‌‌‌‌ تصاویر به شکل داده‌‌‌‌های رایانه‌ای نیستند ولی با توجه به این که در زمان حاضر عمده‌‌‌‌ تصاویر و فیلم‌‌‌‌ها در ابزار الکترونیکی ذخیره ‌‌‌می‌شوند و حتی از طریق اینترنت و ابزار رایانه‌‌‌‌‌ای منتشر ‌‌‌می‌گردد به این جرم در قانون جرائم یارانه‌‌‌‌‌ای پرداخته شده است.

شرایط تحقق جرم انتشار عکس و تصاویر شخصی

بر اساس ماده‌‌‌‌ 16 قانون جرائم رایانه‌‌‌‌‌ای انتشار این تصاویر و فیلم‌‌‌‌های شخصی در صورت وجود دو شرط زیر جرم محسوب ‌‌‌می‌گردد:

1/ بدون رضایت شخص باشد.

2/ انتشار تصاویر و فیلم‌ها جزو مواردی نباشد که قانون اجازه داده است.

تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی

این که عکس و فیلم‌‌‌‌های خصوصی یک نفر پخش شود از دو بعد جرم انگاری شده است. یکی اینکه فردی واقعا این تصاویر و فیلم‌‌‌‌های شخصی را منتشر کند حتی بدون اینکه به قربانی از قبل خبر دهد‌‌‌. یک بعد دیگر از این جرم زمانی است که فرد تصاویر و فیلم‌‌‌‌ها منتشر ‌‌‌نمی‌کند بلکه فقط دیگری را تهدید ‌‌‌می‌کند که این کار را انجام ‌‌‌می‌دهد.

به طور مثال آقای الف عکس‌‌‌‌های مهمانی خانوادگی خانم ج را به دست ‌‌‌می‌آورد. او این عکس‌‌‌‌ها را در فضای مجازی پخش ‌‌‌می‌کند یا این که فقط خانم ج را تهدید ‌‌‌می‌کند که اگر به او 20 میلیون تومان ندهد این عکس‌‌‌‌ها را پخش خواهد کرد. هر دوی این موارد جرم هستند‌‌‌.

مجازات انتشار تصاویر و فیلم‌‌‌‌های خصوصی

در ماده‌‌‌‌ 745 قانون تعزیرات و یا ماده‌‌‌‌ 16 جرایم رایانه‌‌‌‌‌ای به مجازات این جرم اشاره شده است‌‌‌. بر اساس این قانون اشخاصی که با استفاده از ابزار الکترونیکی مانند اینترنت تصاویر و فیلم‌‌‌‌های خانوادگی‌‌‌، شخصی و اسرار افراد را منتشر کنند و یا در اختیار دیگران قرار دهند به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال معادل 500 هزار تومان تا چهل میلیون ریال معادل 4 میلیون تومان محکوم ‌‌‌می‌گردند. در صورت لزوم قاضی ‌‌‌می‌تواند هم حکم به حبس و هم جزای نقدی هر دو با هم بدهد.

مجازات تهدید به انتشار عکس و فیلم‌‌‌‌های خصوصی

در صورتی که فرد دیگری را تهدید به انجام این کار کند و در مقابل از او فعل یا ترک فعلی یا پول و مالی را بخواهد بر اساس ماده‌‌‌‌ 669 قانون تعزیرات به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم ‌‌‌می‌شود.

سوالات متداول

در چه صورتی انتشار تصاویر شخص افراد جرم است ؟

اگر تصاویر و فیلم دیگران بدون رضایت شخص و در غیر از موارد قانونی پخش گردد جرم ‌‌‌می‌باشد که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

مجازات انتشار تصاویر و فیلم‌‌‌‌های شخصی چیست ؟

مجرم به جزای نقدی یا حبس یا هر دو محکوم ‌‌‌می‌شود که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی و تهدید به آن ‌‌‌می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جرم انتشار عکس و فیلم، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جرم انتشار عکس و فیلم پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی:: برچسب‌ها: جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی ,
:: بازدید از این مطلب : 100
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 17 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

همه انسان‌ها می‌دانند که ‌وجود آن‌ها در دنیا موقتی است و روزی می‌میرند و مرگ زندگی آن‌ها را خاتمه می‌دهد. اما در برخی موارد ممکن است فرد مفقودالاثر شود و ورثه او ندانند که او زنده است یا مرده که در این‌صورت قوانین به خصوصی در مورد او اعمال خواهد گردید که نهایتا منجر به صدور حکم موت فرضی می‌شود.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : حکم موت فرضی

 

صدور حکم موت فرضی

هرگاه فردی مفقودالاثر شود و سه سال از مفقود بودن او بگذرد و هیچ کس از او خبری نداشته باشد معمولا می‌توان گفت که این شخص دیگر زنده نیست و از دنیا رفته است که در این صورت حکم موت ‌‌فر‌ضی صادر می‌شود. این حکم به این دلیل صادر می‌شود که وارثین بتوانند از اموال فرد مفقود شده بهره مند شوند و بتوان به صورت رسمی فوت ‌او را اعلام‌ کرد. دادگاه برای صدور این حکم ابتدا تحقیقاتی را انجام می‌دهد و از فوت فرد مطمئن می‌شود.

تشریفات صدور حکم موت فرضی

برای صدور این نوع حکم می‌بایست ورثه ابتدا به دادگاه مراجعه نموده و دادخواستی مبنی بر صدور حکم موت ‌‌فر‌ضی را به دادگاه ارائه کرده و دلایل خود را برای صدور این حکم بیان کنند.

در مرحله بعد دادگاه سه بار آگهی فرد مفقود شده را انتشار می‌دهد و تحقیقات می‌کند تا مطمئن شود که او واقعا فوت نموده است و سپس حکم موت ‌‌فر‌ضی را صادر خواهد کرد.

اگر فردی که حکم موت فرضی او صادر شده است بازگردد تکلیف چیست ؟

در صورتی که حکم موت ‌‌فر‌ضی صادر شود و او پس از مدتی بازگردد این حکم توسط دادگاه باطل می‌شود زیرا حکم موت ‌‌فر‌ضی در واقع یک حکم قطعی نیست و به دلیل اینکه فرد مدت زمان طولانی مفقود شده است صادر می‌شود پس اگر فرد زنده باشد و بازگردد این حکم باطل خواهد گردید.

اما از اعمالی که به حکم دادگاه انجام شده رفع اثر نمی‌شود برای مثال حکم طلاق زن باطل نمی‌شود یا ارثی که تقسیم شده و دیگر موجود نیست بازگردانده نمی‌شود.

صدور حکم موت فرضی به صورت خودکار انجام می‌شود ؟

حکم موت ‌‌فر‌ضی افراد به صورت خودکار صورت نمی‌گیرد و دادگاه این کار را بدون درخواست بازماندگان فرد انجام نمی‌دهد. حتی در صورتی که بازماندگان دادخواست صدور حکم موت ‌‌فر‌ضی را به دادگاه ارائه دهند بازهم دادگاه در مورد فرد بسیار تحقیق خواهد کرد و تقریبا مطمئن می‌شود که او دیگر زنده نیست.

دلیل صدور حکم مو‌ت فر‌ضی

قبل از اینکه قانون صدور حکم موت ‌‌فر‌ضی وضع شود بازماندگان افرادی که مفقود الاثر می‌شدند تا مدت‌ها منتظر می‌ماندند تا از فرد خبری شود و اموال او دست نخورده باقی می‌ماند و این قانون‌ نیز برای رهایی از سردرگمی بازماندگان وضع ‌‌‌گردیده است. طبق این قانون وقتی حکم موت ‌‌فر‌ضی صادر شود بازماندگان می‌توانند تکلیف اموال فرد را بعد از سه سال مشخص کنند.

سوالات متدوال

صدور حکم موت ‌‌فر‌ضی چند سال بعد از مفقود الاثر شدن فرد انجام می‌گیرد ؟

سه تا سال بعد از مفقود شدن فرد در صورتی که هیچ خبری از او نباشد این ‌حکم صادر می‌شود.

دادگاه برای اینکه از فوت فرد مطمئن‌ شود چه می‌کند ؟

سه بار آگهی او را منتشر می‌کند تا افرادی که از او خبر دارند به دادگاه مراجعه کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص حکم موت فرضی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون حکم موت فرضی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : حکم موت فرضی

 :: برچسب‌ها: حکم موت فرضی ,
:: بازدید از این مطلب : 100
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 17 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

در سیستم قانون گذاری نوین یکی از اهداف اصلی قانون گذار تادیب و تربیت مجرمین است و بیشتر از آنکه به دنبال تنبیه کردن مجرم باشد به دنبال هدایت او است. در راستای این امر در قانون جدید قضات مجاز هستند که در صورت وجود شرایط قانونی صدور حکم را تا زمان مقتضی به تعویق بیندازند تا شاید از این طریق اسباب اصلاح شخص مجرم فراهم گردد. در این مطلب سعی در بررسی ابعاد قرار تعویق صدور حکم داریم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : تعویق صدور حکم

 

قرار تعویق صدور حکم

از نظر لغوی تعویق به معنای به تاخیر انداختن و انجام دادن در یک زمان دیگر است. در اصطلاح حقوقی به تعویق انداختن صدور حکم به معنای این است که شخص مجرم دستگیر و در دادگاه حاضر شده و مجرم بودن او نیز برای دادگاه محرز است. اما دادگاه در هنگامی که می‌تواند حکم صادر کند این کار را انجام نمی‌دهد و صدور حکم را به تاخیر می‌اندازد.

به طور مثال آقای ب مرتکب جرم شده است و جرم او هم اثبات شده است. بعد از گذشت چند جلسه زمان آن رسیده که قاضی حکم مجازات او را صادر کند. اما قاضی پرونده با توجه به شرایط هیچ حکمی صادر نمی‌کند و به جای آن اعلام می‌کند که فعلا آقای ب مجازات نمی‌شود و حکم او را یک سال دیگر صادر خواهم کرد. به این عمل تعویق صدور حکم یا به تاخیر انداختن صدور حکم می‌گویند.

انواع قرار تعویق صدور حکم

بر اساس ماده‌‌ 41 قانون مجازات اسلامی این آزادی و تعویق در صدور حکم دو حالت دارد:

1/ تعویق ساده: در این حالت شخص مرتکب فقط تعهد می‌دهد در مدت زمانی که صدور حکم او به تعویق افتاده است مرتکب جرم نشود. گاهی جرم ارتکابی خفیف است و خود قاضی هم از حالات و رفتار مجرم متوجه می‌شود که دیگر مرتکب جرم در آینده نخواهد شد به همین دلیل فقط از او یک تعهد کتبی می‌گیرد. به این حالت تعویق صدور حکم ساده گویند.

2/ تعویق مراقبتی: در صورتی که قاضی از رفتار مرتکب متوجه شود که علاوه بر تعهد کتبی نیاز است که مراقبت بیشتری از مرتکب شود در کنار شرایط تعویق ساده مرتکب ملزم است تا دستور‌ها و تدابیری را نیز انجام دهد.

در صورتی که مرتکب این تدابیر و دستورات دادگاه را به درستی انجام ندهد قاضی می‌تواند تا یک بار به میزان نصف مدت تعیین شده را به قرار تعویق اضافه کند یا اینکه حکم محکومیت صادر نماید.

تدابیر قرار تعویق مراقبتی

در صورتی که دادن تعهد کتبی به تنهایی کافی نباشد قاضی می‌تواند مرتکب را مجبور کند تا کارهای زیر را هم انجام دهد:

1/ حضور به موقع در زمان و مکانی که از سوی مددکار اجتماعی یا مقام قضایی تعیین می‌شود. به طور مثال مرتکب ملزم است هر پنج شنبه ساعت 9 صبح در پاسگاه محل حاضر شود.

2/ ارائه‌‌ اسناد و مدارک و اطلاعاتی که باعث می‌شود مدد کار اجتماعی راحت‌تر بتواند بر اجرای تعهدات توسط مرتکب نظارت کند. به طور مثال مرتکب در حال انجام کارهایی که متعهد شده عکس بگیرد و به مددکار اجتماعی بدهد.

3/ هرگونه تغییر شغل، اقامتگاه یا جابه‌جایی را باید در مدت کمتر از 15 روز به شکل یک گزارش به مددکار اجتماعی ارائه بدهد.

4/ اجازه گرفتن از مقام قضائی برای مسافرت کردن به خارج از کشور.

قاضی می‌تواند در کنار این تدابیر مطرح شده یک یا چند تدبیر معاضدتی دیگر مانند معرفی به نهادهای دولتی برای مجرم در نظر بگیرد.

دستور‌های قرار تعویق مراقبتی

بر اساس ماده‌‌ 43 قانون مجازات اسلامی در صورتی که در زندگی شخصی و خانوادگی مجرم مشکل عمده‌‌ای ایجاد نشود قاضی می‌تواند با عنایت به جرم، ویژگی‌های مرتکب و شرایط زندگی‌اش، مجرم را به یک یا چند مورد از دستور‌های زیر ملزم کند:

1/ یادگیری یک مهارت و حرفه یا اشتغال به حرفه‌‌ای خاص.

2/ الزام به اقامت یا عدم اقامت در مکان معین.

3/ درمان کردن بیماری یا ترک اعتیاد.

4/ الزام به پرداختن نفقه‌‌ افرادی که واجب النفقه هستند مانند همسر و فرزند.

5/ جلوگیری از رانندگی کردن تمام یا برخی از وسایل نقلیه‌‌ موتوری.

6/ جلوگیری از فعالیت در حرفه‌‌ای که با جرم ارتکابی مرتبط باشد یا حتی استفاده از وسایلی که در آن موثر است.

7/ ممنوعیت از ارتباط با سایر عوامل جرم مانند شرکای جرم یا معاونان یا هر شخص دیگری با حکم دادگاه مانند بزه دیده‌ای که از عمل مجرم آسیب دیده است.

8/ گذراندن دوره یا دوره‌های آموزشی خاص برای یادگیری مهارت‌های دینی، فرهنگی و…

شرایط صدور قرار تعویق صدور حکم

قطعا برای اینکه حکم مجرم به تعویق بیفتد باید شرایطی وجود داشته باشد. در ماده‌‌ 40 قانون مجازات اسلامی فقط می‌توان برای جرایم موجب تعزیر درجه شش تا هشت قرار تعویق صدور حکم صادر نمود. بعد از اینکه مجرمیت متهم ثابت شد قاضی وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی و سوابق مجرم و شرایطی که در آن فرد مرتکب جرم شده را بررسی می‌کند. در صورت وجود سه شرط زیر صدور حکم را از شش ماه تا دو سال به تاخیر می‌اندازد:

1/ وجود عواملی که بر اساس آن می‌توان مجازات را تخفیف داد. مانند گذشت شاکی.

2/ قاضی پیش بینی کند که مرتکب اصلاح خواهد شد.

3/ جبران ضرر و زیان‌های وارد شده بر بزه دیده یا حداقل تلاش برای جبران.

4/ نداشتن سابقه‌‌ کیفری موثر: سابقه ارتکاب جرمی‌ که فرد را از حقوق اجتماعی محروم می‌کند سابقه‌‌ کیفری موثر می‌نامند.

لغو قرار تعویق صدور حکم

این قرار در صورتی که مجرم در مدت زمان اجرای قرار تعویق مرتکب جرم شود باطل می‌گردد. جرائمی که سبب ابطال می‌شود از قبیل قصاص، حد، جنایت‌های عمدی و جرائم تعزیری درجه‌‌ هفت می‌باشند.

مجرم اگر این جرائم را در مدت قرار انجام دهد، قرار لغو می‌شود و قاضی حکم محکومیت را صادر می‌کند.

پایان مدت زمان قرار تعویق صدور حکم

در صورتی که مدت زمان اجرای قرار به پایان برسد به طور مثال دادگاه اعلام کرده باشد که صدور حکم بعد از یکسال انجام می‌شود و این یکسال تمام شود بر اساس ماده‌‌ 45 قانون مجازات اسلامی قاضی با توجه به موارد زیر یا حکم محکومیت صادر می‌کند یا این که مجرم از کیفر معاف می‌شود:

1/ میزان پایبندی مرتکب به انجام تدابیر و دستورهای صادر شده‌‌ دادگاه.

2/ گزارش مددکار اجتماعی در مورد مرتکب.

3/ مشاهده وضعیت کنونی مرتکب بعد از گذشتن زمان قرار تعویق.

سوالات متداول

قرار تعویق صدور حکم چیست ؟

این قرار یعنی اینکه قاضی با اینکه می‌تواند حکم صادر کند ولی از انجام این کار خودداری نماید و صدور حکم را در زمان دیگری انجام دهد که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

قرار تعویق صدور حکم چند نوع است ؟

دارای دو نوع است. یکی ساده و یکی هم مراقبتی که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

در چه جرائمی قرار تعویق صدور حکم صادر می‌شود ؟‌

جرایم تعزیری درجه‌‌ 6 تا هشت در صورت وجود شرایط قانونی که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد قرار تعویق صدور حکم، شرایط و انواع آن می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تعویق صدور حکم، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون تعویق صدور حکم پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : تعویق صدور حکم:: برچسب‌ها: تعویق صدور حکم ,
:: بازدید از این مطلب : 113
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 16 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

همه ما ‌می‌دانیم که روزی از دنیا خواهیم رفت و مرگ به زندگی ما خاتمه خواهد داد. اما طبق قانون هر فرد ‌می‌تواند قبل از مرگ خود وصیت کند. وصیت انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای ارکان به خصوصی ‌می‌باشند. در ادامه به شما خواهیم گفت که وصیت چیست و چه ارکانی دارد، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : وصیت چیست

وصیت چیست و چه انواعی دارد ؟

وصیت یک امر مستحب به حساب ‌می‌آید و طبق قانون هر فرد ‌می‌تواند قبل از مرگش وصیت کند که بعد از مرگش مالش به چه کسی پرداخت شود و یا اینکه وصیت کند فردی برخی امور او را بعد از فوت‌ به انجام برساند. وصیت به دو دسته عهدی و تملیکی تقسیم ‌می‌گردد که به شرح زیر ‌می‌باشند:

وصیت عهدی

وصیت عهدی به وصیتی گفته ‌می‌شود که فرد متوفی قبل از فوتش از فردی بخواهد که کاری را بعد از مرگ برای او انجام دهد. برای مثال از فردی ‌می‌خواهد که بعد از مرگش از فرزندان او مراقبت نماید.

وصیت تملیکی

در وصیت تملیکی فرد متوفی مالش را پس از مرگ به فرد دیگری ‌می‌بخشد. برای مثال وصیت ‌می‌کند که بعد از مرگش خانه‌اش به صورت مجانی به فردی که انتخاب کرده است برسد.

ارکان وصیت تملیکی و عهدی چیست ؟

وصیت عهدی و تملیکی دارای رکن‌‌هایی ‌می‌باشند که وجود این ارکان برای صحت وصیت الزامی ‌می‌باشد. در ادامه ارکان‌‌ وصیت تملیکی و عهد‌ی را ذکر کرده‌‌‌ایم:

ارکان وصیت تملیکی

موصی: موصی به کسی گفته ‌می‌شود که مالش را به نفع شخص دیگری وصیت ‌می‌کند.

موصی له: موصی له کسی است که طبق وصیت شخص دیگری مالک مالی مثل خانه، ماشین و…‌ می‌شود.

موصی به: موصی به مالی گفته ‌می‌شود در مورد آن وصیت شده است.

ارکان وصیت عهدی

موصی: در وصیت عهدی موصی کسی است که طی وصیتش از کسی ‌می‌خواهد که امری را برای او به انجام برساند. برای مثال از کسی ‌می‌خواهد که بدهی‌‌هایش را پس از فوت پرداخت کند.

وصی: وصی در وصیت عهدی به شخصی گفته ‌می‌شود که انجام امور وصیت شده فرد متوفی را به عهده ‌می‌گیرد.

موصی به: به اموری که وصی انجام آن‌ها در وصیت به عهده ‌می‌گیرد موصی به گفته ‌می‌شود. برای مثال خانه که قرار است توسط وصی به فروش برسد که به این‌ کار موصی به ‌می‌گویند.

اگر وصی در وصیت عهدی وظایف خود را انجام ندهد تکلیف چیست ؟

در برخی موارد‌ دیده ‌می‌شود که وصی یا همان کسی که عهد کرده است بعد از فوت متوفی امور او را انجام دهد به این وصیت او عمل ‌نمی‌کند که در این صورت قوانین جدیدی برای او در نظر گرفته ‌می‌شود. اگر وصی بعد از فوت فرد‌ این مسئولیت را نپذیرد ‌نمی‌توان او را وادار به انجام این کار گرد اما اگر فرد فوت کند و وصی با وجود پذیرش مسئولیت از انجام تعهد خودداری کند ‌می‌توان او را به انجام امور وصیت شده ملزم نمود.

عدم پذیرش املاک در وصیت تملیکی

در وصیت تملیکی اگر موصی له املاکی که به او تعلق ‌می‌گیرد را نپذیرد دادگاه او را ملزم به انجام این کار ‌نمی‌کند و او ‌می‌تواند آن‌ اموال را به نام وارثین دیگر انتقال دهد.

اگر در وصیت عهدی و تملیکی موصی به از بین‌برود تکلیف چیست ؟

در صورتی که در وصیت عهدی و تملیکی موصی به از بین برود فردی که قرار است مالی به نام او شود دیگر ‌نمی‌تواند آن مال را از بازماندگان مطالبه کند و فردی که قرار است اموری را انجام دهد نیز دیگر مسئولیتی ندارد.

سوالات متدوال

انواع وصیت کدامند ؟

وصیت عهدی و وصیت تملیکی.

در عقد تملیکی موصی به چیست ؟

در عقد تملیکی موصی به همان مالی گفته ‌می‌شود که در مورد آن وصیت شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص وصیت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون وصیت پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : وصیت چیست:: برچسب‌ها: وصیت چیست ,
:: بازدید از این مطلب : 114
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 16 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هرگاه فردی فوت می‌کند طبق قانون هر اموالی که از او باقی مانده باشد به ورثه‌اش تعلق خواهد داشت و به عنوان ارث به آن‌ها پرداخت خواهد شد. اما در برخی موارد دیده شده است که افراد وصیت می‌کنند که مقدار مشخصی از اموالشان پس از مرگ به یکی از فرزندانشان برسد که در ادامه در این مورد توضیحات مختصری را بیان نموده‌ایم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : مقدار وصیت اموال

 

 

 

 

وصیت اموال و مقدار مجاز برای وصیت

طبق قانون افراد می‌توانند قبل از مرگ‌ وصیت کنند که پس از مرگشان بخشی از اموال آن‌ها به یکی از فرزندانشان که توسط خودشان انتخاب شده است برسد. طبق قانون هر فرد می‌تواند یک‌ سوم اموال خود را پیش از مرگ وصیت کند.

برای مثال اگر سرمایه او صد و پنجاه میلیون تومان باشد او می‌تواند پنجاه میلیون تومان را وصیت کند و طبق وصیت او وارث موظف هستند که پس از فوتش یک سوم را به همان فرزند پرداخت کنند.

وصیت اموال بیش از یک سوم

چنانچه فردی وصیت کند که بیش از یک سوم‌ و یا تمام اموالش پس از مرگ ‌به یکی از ورثه او تعلق یابد طبق قانون اگر دیگر وارثین ‌با این امر موافق نباشند این کار انجام نمی‌گیرد و تنها یک سوم اموالش به فردی که انتخاب کرده است خواهد رسید.

اگر بعضی از وارثین با این وصیت که بیش از یک سوم اموال متوفاست موافق باشند و برخی نیز مخالف، در این صورت از میزان سهم الارث وارثین موافق کسر می‌شود و افراد مخالف نیز می‌توانند رضایت ندهند که در این صورت مالی از سهم ایشان کم نمی‌شود.

نکته مهم: فرزندی که یک سوم ‌اموال برای او وصیت شده است می‌تواند علاوه بر یک سوم اموال میزان ارث قانونی خود را نیز دریافت کند.

وصیت اموال تا مقدار یک سوم یا بیش از آن در چه صورتی اجرا می‌شود ؟

وصیت اموال تا یک سوم‌ یا بیش از یک سوم در صورتی اجرا می‌شود که هزینه‌های کفن و دفن و تمام بدهی‌های فرد متوفی پرداخت شده باشد و سپس این وصیت نیز بنا بر نظر موافق یا مخالف وراث دیگر اجرا خواهد گردید.

سوالات متدوال

اگر وصیت شود که کل اموال به یکی از فرزندان تعلق گیرد اما فرزندان دیگر رضایت ندهند تکلیف چیست ؟

در این صورت تنها یک سوم اموال به فرزند انتخاب شده تعلق خواهد گرفت.

میزان وصیت اموال به ط‌ور قانونی چقدر است ؟

میزان وصیت اموال به صورت قانونی یک سوم می‌باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مقد‌ار وصیت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون مقد‌ار وصیت پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : مقدار وصیت اموال

 :: برچسب‌ها: مقدار وصیت اموال ,
:: بازدید از این مطلب : 146
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 16 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

در هیج قانون و دینی آسیب رساندن بر جسم و بدن اشخاص پذیرفته شده نیست‌. هر کس که بخواهد بر جسم و جان دیگری آسیب بزند قطعا قانون او را مجازات می‌کند‌. در قانون جمهوری اسلامی ایران هنگامی که شخصی بر دیگری آسیبی وارد کند باید به عنوان مجازات به شخص دیه بپردازد. دیه نه تنها نوعی مجازات بلکه‌ برای جبران خسارت نیز هست. در این بخش دیه پارگی پلک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : دیه پارگی پلک

 

 

دیه پارگی پلک

در صورتی که به شخص جراحتی وارد شود و در اثر این جراحت پلک فرد پاره شود باید دیه پرداخت گردد. پارگی پلک حالتی است که در آن پلک شخص از بین نرفته است ولی آسیب دیده به حدی که پاره شده‌ است. هر چشمی دارای دو پلک است یکی پلک بالایی و یکی هم پلک پایین‌.

بر اساس قانون دیه شکافته شدن هرکدام از پلک‌های بالایی 1/6 دیه کامل و دیه شکافته شدن هرکدام از پلک‌های پایین 1/4 دیه کامل است‌.

محاسبه دیه پارگی پلک

شخص آسیب دیده باید با دستور قضایی به پزشکی قانونی مراجعه کند‌. در آنجا نوع جراحت وارده را تعیین می‌کنند‌. سپس قاضی با توجه به گزارش پزشکی قانونی رای به میزان دیه می‌دهد. مثلا پلک بالا شکافته شده است در این صورت میزان دیه کامل در آن سال را در نظر می‌گیرند و یک ششم آن باید به عنوان دیه پرداخت شود و اگر دو پلک بالایی باشد برای هر کدام یک ششم باید بپردازد.

سوالات متداول

میزان دیه پارگی پلک چه قدر است ؟

بر اساس اینکه کدام پلک پاره شده باشد میزان دیه متفاوت است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد دیه پارگی پلک می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دیه پا‌رگی پلک، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون دیه پار‌گی پلک پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : دیه پارگی پلک:: برچسب‌ها: دیه پارگی پلک ,
:: بازدید از این مطلب : 107
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 15 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

افراد برای اینکه معامله‌ای با یکدیگر انجام دهند و از آن معامله مطمئن باشند سندی به نام مبایعه ‌نا‌مه را تنظیم ‌‌‌می‌کنند. این سند با دیگر اسناد تفاوت‌‌‌‌هایی دارد و طبق قانون ‌‌‌می‌توان آن را فسخ کرد. در ادامه قصد داریم در مورد فسخ مبایعه نامه توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : فسخ مبایعه نامه

مبایعه نامه چیست‌ ؟

مبایعه ‌نا‌مه یک سند عادی ‌‌‌می‌باشد که طی تنظیم آن دو طرف در مقابل یکدیگر مسئولیت‌‌‌‌هایی را به عهده ‌‌‌می‌گیرند.‌‌‌ در این نوع سند فردی به عنوان فروشنده مال خود را به دیگری ‌‌‌می‌فروشد و در قبال آن مبلغی دریافت ‌‌‌می‌کند. مال مورد معامله در مبایعه ‌نا‌مه ‌‌‌می‌تواند خانه، ماشین و… باشد.

امکان فسخ مبایعه نامه وجود دارد‌ ؟

یکی از سوالاتی که در مورد مبایعه ‌نا‌مه در ذهن افراد ایجاد ‌‌‌می‌شود این است که آیا ‌‌‌می‌توان این سند را فسخ نمود؟ که در این باره باید بگوییم در صورت وجود برخی شرایط ‌‌‌می‌توان مبایعه ‌نا‌مه را فسخ نمود. شرایطی که در صورت وجود آن‌ها امکان فسخ مبایعه ‌نا‌مه وجود دارد به شرح زیر هستند:

 • اگر در مبایعه ‌نا‌مه خریدار یا شخص فروشنده اقدامی کند که طرف مقابلش فریب بخورد فردی که فریب خورده است این حق را دارد که مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند. برای مثال اگر شخصی انگشتر مسی را به عنوان طلا بفروشد خریدار ‌‌‌می‌تواند مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند زیرا فریب خورده است.
 • اگر بعد از معامله خریدار متوجه شود که مال خریداری شده معیوب است طبق قانون حق فسخ مبایعه ‌نا‌مه را خواهد داشت.
 • تا زمانی که خریدار و فروشنده در املاک هستند اگر از تنظیم سند مبایعه ‌نا‌مه پشیمان شوند ‌‌‌می‌توانند آن را فسخ کنند.
 • چنانچه فرد فروشنده در حین تنظیم سند بگوید که مال دارای برخی ویژگی‌‌‌‌های خاص است در صورتی که چنین نباشد طبق قانون خریدار ‌‌‌می‌تواند مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند.
 • اگر بعد از تنظیم سند خریدار مبلغ مال را به فروشنده تا مدت زمان تعیین شده در مبایعه نامه پرداخت نکند فروشنده این حق را دارد که مال را به خریدار تحویل ندهد و یا حتی مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند.

نحوه فسخ مبایعه ‌نا‌مه

برای فسخ مبایعه ‌نا‌مه ‌‌‌می‌بایست به املاک یا مرکزی که سند در آن تنظیم شده است مراجعه کرد. چنانچه شرایط فسخ‌‌‌ مبایعه ‌نا‌مه موجود باشند فرد ‌‌‌می‌تواند این سند را بدون حضور طرف مقابلش فسخ کند اما اگر شرایط موجود نباشند مثلا طرف مقابل فسخ را نپذیرد باید برای تایید فسخ به دادگاه مراجعه نمود.

سوالات متدوال

مبایعه ‌نا‌مه قابل فسخ نمودن است‌ ؟

بله در صورت وجود برخی شرایط ‌‌‌می‌توان این سند را فسخ کرد.

اگر مال فروخته شده معیوب باشد ‌‌‌می‌توان مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کرد‌ ؟

بله فسخ مبایعه ‌نا‌مه در این مورد منع قانونی ندارد.

برای فسخ مبایعه نانه در صورت وجود شرایط فسخ بازهم توافق طرف مقابل شرط است‌ ؟

خیر نیاز به موافقت طرف مقابل نیست و در صورت وجود شرایط فسخ ‌‌‌می‌توان بدون حضور فرد مقابل نیز مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص فسخ مبایعه نامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون فسخ مبایعه نامه پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : فسخ مبایعه نامه:: برچسب‌ها: فسخ مبایعه نامه ,
:: بازدید از این مطلب : 102
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 15 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

 

تمام افرادی که در اجتماع زندگی می‌کنند دارای حقوق و ظائفی هستند. این حق طبیعی افراد است که در جامعه از امتیازها و مزایای اجتماعی به عنوان فردی از جامعه بهره‌مند شوند. اما وقتی که شخصی مرتکب جرم ‌‌می‌شود و نظم جامعه را برهم ‌‌می‌زند در مقابل هم قانون برای مجازات او را از حقوق اجتماعی محروم ‌‌می‌نماید. در این مطلب سعی در بررسی مصادیق محرومیت از حقوق اجتماعی در قانون مجازات جدید داریم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : محرومیت از حقوق اجتماعی

 

محرومیت از حقوق اجتماعی

تمام افرادی که در یک اجتماع زندگی ‌‌می‌کنند همانطور که دارای وظائفی هستند در مقابل از حقوقی هم برخوردار ‌‌می‌باشند‌‌. حقوقی که افراد در جامعه دارند حقوق اجتماعی نامیده ‌‌می‌شود‌‌. به عبارت دیگر حقوق اجتماعی مجموعه‌‌‌‌ای از امتیازهایی است که دولت‌‌‌ها و جامعه به افراد ‌‌می‌دهند مانند بهداشت‌‌، امنیت‌‌، مسکن‌‌، تامین اجتماعی‌‌، آزادی و…

اما زمانی که فردی نظم اجتماع را مختل ‌‌می‌کند و وظائف خود در مقابل جامعه را به درستی انجام ‌‌نمی‌دهد جامعه هم او را تنبیه ‌‌می‌کند‌‌. یکی از مصادیق تنبیه که در قانون مجازات جدید مصوب 1392 به چشم ‌‌می‌خورد محرومیت افراد مجرم از حقوق اجتماعی است‌‌. محروم شدن از حقوق اجتماعی به معنای آن است که فرد برای همیشه یا مدت زمان مشخصی ‌‌نمی‌تواند از امتیازهایی که قبلا جامعه به او داده است استفاده کند.

محرومیت از حقوق اجتماعی در قانون مجازات جدید

یکی از نوآوری‌‌‌های قانون مجازات جدید محروم کردن افراد مجرم از حقوق اجتماعی است. این محرومیت در بعضی از موارد مجازات اصلی برای جرم ارتکابی است و در بعضی از موارد هم اثر تبعی مجازات است یعنی خود مجازات نیست بلکه به دنبال مجازات ‌‌می‌آید.

ماده‌‌‌‌ 26 قانون مجازات اسلامی لیستی از مشاغل و عناوین را مطرح کرده است که اشخاص هنگامی که از نظر قانونی محرومیت اجتماعی دارند ‌‌نمی‌توانند این کارها را انجام دهند. در برخی از موارد فرد با توجه به جرم ارتکابی بین 2 تا 7 سال محروم ‌‌می‌شود و در برخی از موارد مانند ریاست جمهوری فرد برای همیشه محروم ‌‌می‌گردد.

مصادیق محرومیت از حقوق اجتماعی در قانون مجازات جدید

در صورتی که جرم از مواردی باشد که باعث محرومیت اجتماعی ‌‌می‌شود فرد مجرم ‌‌نمی‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 1/ نامزد شدن برای ریاست جمهوری‌‌، مجلس خبرگان رهبری‌‌، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا.

2/ عضو شدن در شورای نگهبان‌‌، هیات دولت یا مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونت رئیس جمهور.

3/ ریاست قوه‌‌‌‌ قضائیه‌‌، دادستانی کل کشور و ریاست دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور.

4/ عضویت در کلیه‌‌‌‌ انجمن‌‌‌ها‌‌، احزاب و شوراها و جمعیت‌‌‌ها چه به موجب قانون و چه با رای مردم.

5/ عضویت در هیات منصفه‌‌، امنا و شوراهای حل اختلاف.

6/ مدیر مسئول یا سردبیر رسانه‌‌‌های جمعی مانند مجله و روزنامه.

7/ استخدام و اشتغال در دستگاه‌‌‌های حکومتی از جمله قوای سه گانه و کلیه‌‌‌‌ شرکت‌‌‌ها و سازمان‌‌‌های وابسته به آن‌‌، صدا و سیما‌‌، نیروهای مسلح مانند ارتش و سپاه‌‌، سایر نهاد‌‌‌هایی که تحت نظارت رهبری‌‌، شهرداری‌‌‌ها و هر گونه موسسه‌‌‌‌ای که مامور انجام خدمات عمومی هستند و دستگاه‌‌‌هایی که برای اینکه مشمول قانون شوند نیاز به ذکر نام دارند.

8/ وکیل رسمی دادگستری‌‌، سردفتر و دفتریار دفاتر اسناد رسمی‌‌، ازدواج و طلاق.

9/ قیم‌‌، متولی‌‌، ناظر یا مسئول موقوفات عام.

10/ داور و کارشناس در مراجع رسمی مانند دادگستری.

11/ استفاده از نشان‌‌‌های دولتی مانند سرهنگ و یا عناوین افتخاری.

12/ تاسیس، مدیریت یا عضویت در هیات مدیره‌‌‌‌ شرکت‌‌‌های تعاونی‌‌، خصوصی و دولتی‌‌. همچنینی ثبت کردن نام تجاری یا ثبت موسسه آموزشی پژوهشی‌‌، فرهنگی و علمی.

سوالات متداول

محرومیت از حقوق اجتماعی یعنی چه ؟‌‌‌

وضعیتی است که در آن‌‌ فرد نمی‌تواند حقوق و امتیازهایی که قبلا در جامعه داشته مانند تصدی شغل دولتی را داشته باشد که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

مدت زمان محرومیت از حقوق اجتماعی چه قدر است ؟‌‌‌

مدت زمان آن بستگی به جرم ارتکابی دارد که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

مصادیق محرومیت از حقوق اجتماعی چیست ؟‌‌‌

به طور کلی ‌‌می‌توان گفت که فرد از اشتغال در دستگاه‌‌‌های دولتی و مراکز وابسته به آن محروم ‌‌می‌شود ولی در ماده‌‌‌‌ 26 قانون مجازات اسلامی مصادیق به طور کامل گفته شده است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد مصادیق محرومیت از حقوق اجتماعی در قانون مجازات جدید ‌‌می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص محرومیت از حقوق اجتماعی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون محرومیت از حقوق اجتماعی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : محرومیت از حقوق اجتماعی

 :: برچسب‌ها: محرومیت از حقوق اجتماعی ,
:: بازدید از این مطلب : 104
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 15 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

در روستا اغلب املاک ‌به صورت قولنامه‌‌ای و بدون‌ سند معامله می‌شود. اما بهتر است مالکین برای املاک ‌خود سند روستایی تهیه نمایند تا ملکشان از اعتبار بیشتری برخوردار شود. در ادامه قصد داریم نحوه گرفتن سند روستایی را به طور کامل برایتان شرح دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : سند روستایی

 

‌گرفتن سند روستایی

یکی از پرسش‌هایی که در ذهن اکثر‌ مالکان رو‌ستایی به وجود می‌آید این است که آیا می‌توانم برای ملک رو‌ستایی خود سند بگیرم و گرفتن سند رو‌ستایی چگونه امکانپذیر است‌‌؟ که در این مورد باید خدمتتان عرض کنیم گرفتن سند رو‌ستایی کار دشواری نیست و مالکانی که ملک رو‌ستایی دارند می‌توانند به راحتی برای ملک خود سند رو‌ستایی دریافت کنند.

نحوه گرفتن سند روستایی

برای گرفتن سند رو‌ستایی می‌بایست ابتدا برخی مدارک را به دهیاری آن ‌روستا تحویل دهید و از دهیاری بخواهید که برای ملک شما سند تنظیم کند. مدارک مورد نیاز برای تنظیم ‌سند به شرح زیر می‌باشند:

 • شناسنامه و کپی شناسنامه مالک.
 • اصل و کپی قولنامه ملک رو‌ستایی.
 • نقشه و تصویر ملک.
 • فرم درخواست سند توسط مالک.
 • کپی کارت پایان خدمت.

پس از اینکه این مدارک به دهیاری روستا تحویل داده شوند شخص دهیار درخواست مالک را بررسی می‌کند و با دریافت هزینه کارشناسی ملک او را بازرسی می‌کند. پس از بازرسی ملک شخص دهیار برای آن سند تنظیم می‌نماید و آن را امضا می‌نماید.

هزینه دریافت سند روستایی چقدر است‌‌ ؟

دریافت سند رو‌ستایی معمولا نیاز به صرف هزینه زیادی نخواهد داشت و مالک ‌با پرداخت هزینه بسیار کمی ‌می‌تواند سند ملک رو‌ستایی خود را به راحتی دریافت کند. اما ‌نکته‌‌ای که در این ‌مورد قابل توجه می‌باشد این است که هزینه دریافت سند رو‌ستایی با توجه به نوع ملک متفاوت می‌باشد، برای مثال سندی که برای یک ویلای رو‌ستایی بزرگ دریافت می‌شود هزینه بیشتری را نسبت به دریافت سند برای یک خانه کوچک رو‌ستایی در بر دارد.

اگر ملک روستایی بسیار قدیمی و فرسوده باشد می‌توان برای آن‌سند دریافت کرد‌‌ ؟

اینکه ملک رو‌ستایی تازه ساز است یا نه هیچ مانعی برای دریافت سند آن به وجود نمی‌آورد اما در برخی موارد که بازرس اداره اسناد تشخیص دهد ملک امکان ریزش و خسارت دارد تنظیم سند برای آن را تایید نمی‌کند و بهتر است در این موارد ابتدا ملک ‌بازسازی شود.

دریافت سند روستایی در صورت خلافی ملک

اگر ملک رو‌ستایی دارای خلافی باشد دریافت سند برای آن کمی‌ دشوار می‌شود. در این مورد اگر بازرس در حین بازرسی ملک متوجه خلافی آن شود مالک را ملزم می‌کند که خلافی ملکش را از بین ببرد و بعد دوباره درخواست تنظیم سند کند.

سوالات متدوال

آیا می‌توان برای املاک ‌رو‌ستایی سند دریافت کرد‌‌ ؟

بله دریافت سند برای املاک‌ رو‌ستایی به راحتی امکانپذیر است.

برای دریافت سند رو‌ستایی باید به کجا رجوع کرد‌‌ ؟

برای دریافت سند رو‌ستایی باید به دهیاری همان روستا مراجعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سند روستایی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون سند روستایی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : سند روستایی:: برچسب‌ها: سند روستایی ,
:: بازدید از این مطلب : 135
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

یکی از دغدغه‌‌‌‌‌‌های مالکان این است که بتوانند برای ملک‌‌‌‌‌‌های قولنامه‌‌‌‌‌ای خود سند دریافت کنند. دریافت سند برای یک ملک قولنامه‌‌‌‌‌ای باعث ‌‌‌‌می‌شود که اعتبار قانونی ملک بالاتر برود. در ادامه قصد داریم نحوه‌‌‌‌ گرفتن سند با قولنامه را برایتان شرح دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : گرفتن سند با قولنامه

نحوه گرفتن سند با قولنامه

یکی از پرسش‌‌‌‌‌‌هایی که ممکن‌ است در ذهن خریداران‌ املاک‌ به وجود بیاید این است که آیا پس از خرید ملک قولنامه‌‌‌‌‌ای ‌‌‌‌می‌توانم برای ملک خود سند بگیرم؟ که در این باره باید بگوییم با دارا بودن قولنامه ملک خریدار ‌‌‌‌می‌تواند به راحتی برای آن‌ سند بگیرد.

برای دریافت سند مالک یا همان خریدار ‌‌‌‌می‌بایست ابتدا به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و درخواست تنظیم سند رسمی نماید. دفتردار با توجه به این درخواست او بازرسی را ‌‌‌‌می‌فرستد تا از ملک او بازدید نماید و با توجه به مشخصاتی که دارد برای آن سند تنظیم نماید.‌‌‌‌ برای درخواست تنظیم سند از دفتر ثبت اسناد ‌‌‌‌می‌بایست مدارک زیر را به این دفتر ارائه نمود:

 • اصل شناسنامه مالک و کپی آن.
 • اصل قولنامه و کپی آن.
 • تصویر ملک که مشخصات آن را معین ‌‌‌‌می‌کند.

برای‌‌‌‌ گرفتن سند با قولنامه‌‌‌‌ ‌‌‌‌می‌بایست هزینه‌‌‌‌‌ای پرداخت شود ؟

برای دریافت سند با قولنامه مالک ‌‌‌‌می‌بایست هزینه معینی را به اداره ثبت اسناد پرداخت کند تا سند رسمی او تنظیم گردد. این هزینه با توجه به متراژ ملک او، موقعیت ملک و نوع آن معین ‌‌‌‌می‌شود. برای مثل اگر ملکی که قرار است برای آن سند گرفته شود یک ملک تجاری و بزرگ ‌باشد هزینه دریافت سند آن از اداره اسناد نیز بیشتر خواهد بود اما‌ گرفتن سند برای املاک مسکونی و کوچک‌تر هزینه کمتری دارد. این ‌به این دلیل است که معمولا املاک تجاری برای کسب درآمد ساخته‌‌‌‌‌ می‌شوند و برای مالک مزایای زیادی به همراه دارند. اما املاکی که مسکونی هستند برای دریافت سند معمولا به هزینه کمتری احتیاج خواهند داشت.

سند با قولنا‌مه توسط چه کسی دریافت ‌‌‌‌می‌شود ؟

سندی که به کمک قولنامه تنظیم ‌‌‌‌می‌شود ‌‌‌‌می‌بایست توسط اشخاص زیر دریافت گردد:

 • سازنده

اولین کسی که ملزم‌ به دریافت سند به‌‌‌‌ کمک قولنامه است مالک ‌‌‌‌می‌باشد، مالک ساختمان ‌‌‌‌می‌بایست برای ملک قولنامه‌‌‌‌‌ای خود سند دریافت کند.

 • خریدار

اگر مالک برای ملک قولنامه‌‌‌‌‌ای خود سند دریافت نکند انجام این کار به عهده خریدار ‌‌‌‌می‌باشد که امروزه بهتر است هر فرد برای ملک قولنامه‌‌‌‌‌ای خود سند دریافت کند.

مدت زمان دریافت سند با قولنامه

دریافت سند با قولنامه به مدت زمان زیادی احتیاج ندارد و به محض اینکه مدارک ذکر شده در بالا به اداره اسناد تحویل داده شوند بازرسین اداره برای بازدید از ملک‌ به محل آن حضور ‌‌‌‌می‌یابند و تنظیم‌ سند با قولنامه نیاز به مدت زمانی مابین یک تا دو ماه دارد که با توجه به نوع ملک متفاوت خواهد بود.

سوالات متدوال

دریافت سند با قولنامه امکانپذیر است ؟

بله به راحتی ‌‌‌‌می‌توان با دارا بودن قولنامه سند دریافت کرد.

برای دریافت سند با قولنامه باید به چه مرکزی مراجعه کرد ؟

برای گرفتن سند با قولنامه باید به دفتر ثبت اسناد مراجعه نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص گرفتن سند با قولنامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون گرفتن سند با قولنامه پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : گرفتن سند با قولنامه

 :: برچسب‌ها: گرفتن سند با قولنامه ,
:: بازدید از این مطلب : 126
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

با یک نگاه اجمالی به جرایم رخ داده می‌‌توان دید که جرایم یا علیه اشخاص است یا علیه اموال.‌ زمانی که جرمی‌‌ علیه جسم و نفس شخص صورت می‌‌گیرد قانون گذار دیه را به عنوان هم جبران خسارات و هم مجازات پیش بینی کرده است. در صورتی که به اعضای بدن شخص آسیبی وارد شود فرد مجرم باید دیه بدهد. هر یک از اعضای بدن دیه‌‌ مشخص خود را دارند.‌ در این مطلب به بررسی میزان دیه شکستن ستون فقرات می‌‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : دیه ستون فقرات

 

 

شکستن ستون فقرات

میزان دیه به نوع و مقدار جراحت وارده بر اعضا بستگی دارد. در این مطلب دیه‌‌ شکستگی ستون فقرات را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم.

ستون فقرات یا ستون مهره‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای استخوان بندی بدن انسان در نیم تنه‌‌ بالایی می‌باشد. این استخوان از گردن تا کمر کشیده شده است و در راه رفتن انسان نقش اساسی دارد.‌ ستون فقرات از چندین مهره شاکله می‌گیرد.

در تبصره‌‌ 1 ماده‌‌ 647 شکستگی ستون فقرات توضیح داده است که منظور از شکستن فقرات،‌ شکستن یک چند مهره است شکستن مهره‌‌ گردن و استخوان دنبالچه جدا از ستون فقرات است.

دیه شکستن ستون فقرات

در مبحث یازدهم ماده‌‌ 647 قانون مجازات اسلامی برای پرداخت دیه‌‌ ستون فقرات حالات مختلفی را مطرح کرده است. دیه‌‌ شکستن ستون فقرات در قانون از این قرار است:

الف / شکسته شدن ستون فقرات به میزانی باشد که اصلا قابل درمان نباشد و یا اینکه بعد از درمان به صورت خمیده باقی بماند———- دیه‌‌ کامل.

ب/ در صورتی که ستون فقرات کاملا درمان گردد ولی یکی از منافع آن از بین برود. مثلا فرد نتواند بشیند و یا اینکه نتواند راه‌‌‌ برود و یا اینکه آسیب ستون فقرات باعث شده باشد تا فرد توان جنسی خود را از دست داده باشد یا کنترل ادرار وی از بین رفته باشد. مانند وقتی که شخص ستون فقرات خود را درمان کند و خود ستون فقرات دیگر هیچ عیبی نداشته باشد ولی یکی از منافع را به دلیل این آسیب از دست بدهد مثلا دیگر نتواند رابطه‌‌ جنسی برقرار کند——— دیه‌‌ کامل.

ج/ ستون فقرات قابل درمان و معالجه نباشد و همچنین عوارضی که در مورد ب ذکر شده است هم پدید بیاید یعنی اینکه نه تنها شکستگی ستون فقرات شخص باقی می‌‌ماند بلکه شکستگی عوارض دیگری را به همراه دارد ———- دیه‌‌ کامل + دیه یا ارش عوارض حاصله.

د/ شکستگی بدون هیچ عیب درمان می‌‌شود ———- یک دهم دیه‌‌ کامل.

ه/ شکستگی که باعث فلج شدن و بی‌حسی پا‌ها شده است —— دیه‌‌ ستون فقرات + دو سوم دیه بخاطر فلج شدن پاها.

دیه خمیدگی ستون فقرات و پشت

در صورتی که به ستون فقرات شخص ضربه‌‌ای وارد شود ولی این آسیب باعث شکستگی ستون فقرات نشود و فقط باعث شود که خمیدگی در پشت فرد ایجاد شود.‌ در این صورت برای پرداخت دیه دو حالت وجود دارد:

1/ خمیدگی درمان نشود باید دیه‌‌ کامل پرداخت گردد.

2/ خمیدگی بدون هیچ گونه عارضه‌ای کاملا درمان شود یک دهم دیه‌‌ کامل ثابت می‌گردد.

سوالات متداول

منظور از شکستگی ستون فقرات چیست ؟

شکستگی ستون فقرات به معنای شکستن یک یا چند مهره در ستون فقرات است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

دیه‌‌ شکستگی ستون فقرات چه میزان است ؟

مقدار دیه بستگی به میزان و نوع شکستگی دارد و اینکه آیا این شکستگی قابل درمان به طور کامل است یا اینکه نمی‌‌توان آن را درمان کرد که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد دیه‌‌ شکستگی ستون فقرات می‌‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دیه ستون فقرات، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون دیه ستون فقرات پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : دیه ستون فقرات

 

 :: برچسب‌ها: دیه ستون فقرات ,
:: بازدید از این مطلب : 135
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

معمولا همه کارمندان دارای بیمه هستند و برای آن‌ها سابقه بیمه به وجود ‌‌می‌آید. وقتی کارمندان فوت ‌‌می‌کنند به علت اینکه بیمه هستند بازماندگان آن‌ها ‌‌می‌توانند از حقوقشان استفاده کنند اما این مورد دارای شرایط و قوانین به خصوص خود ‌‌می‌باشد. در ادامه قصد داریم توضیحاتی را در خصوص دریافت حقوق کارمندان زن بعد از فوت خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : حقوق زن بعد از فوت

 

پس از فوت کارمندان زن چه کسانی ‌‌می‌توانند از حقوق آن‌ها استفاده کنند‌‌‌‌ ؟

همانطور که ‌‌می‌دانید پس از ‌‌‌‌‌فو‌ت کارمندان زن بازماندگان آن‌‌‌ها ‌‌می‌توانند از حقوق آن‌ها استفاده کنند. دریافت حقوق کارمندان زن بعد از ‌‌‌‌‌فو‌ت فقط برای افراد زیر ممکن ‌‌می‌باشد:

فرزندان و شوهر او

چنانچه زن دارای همسر و فرزند باشد و عقد او و شوهرش دائمی بوده باشد طبق قانون بعد از مرگش همسر و فرزندانش ‌‌می‌توانند از حقوق او استفاده کنند.

پدر و مادر او

در صورتی که زن کارمند دارای همسر و فرزند نباشد و ‌‌‌‌‌فو‌ت‌ کند‌ پدر و مادر او ‌‌می‌توانند حقوقش را دریافت کنند.

قوانین مهم دریافت حقوق کارمندان زن بعد از ‌‌‌‌‌فوت

برای دریافت حقوق کارمندان زن بعد از ‌‌‌‌‌فو‌ت ‌‌می‌بایست به برخی قوانین این امر توجه نمود. در ادامه قوانین و شرایط دریافت حقوق کارمندان زن بعد از ‌‌‌‌‌فو‌ت آن‌‌‌ها شرح داده شده است:

شوهر برای دریافت حقوق زن کارمند خود بعد از ‌‌‌‌‌فو‌تش ‌‌می‌بایست حتما بالای شصت سال سن ‌داشته باشد و برای انجام کار ناتوان باشد.

پسر ‌‌می‌تواند بعد از ‌‌‌‌‌فو‌ت مادر کارمندش تا زمانی که تحصیل ‌‌می‌کند از حقوق او استفاده نماید و دختر نیز تا زمان ازدواج مجاز است که از حقوق مادرش استفاده کند.

پدر و مادر خانم کارمند ‌‌‌‌‌فو‌ت شده نیز ‌‌می‌بایست قبل از ‌‌‌‌‌فو‌ت او تحت تکفلش بوده باشند تا بتوانند در صورت ‌‌‌‌‌فو‌ت او نیز از حقوقش استفاده کنند.

اگر زن کارمند دارای همسر، فرزند، پدر و مادر نباشد حقوق او پس از ‌‌‌‌‌فو‌ت به خواهر و برادرش تعلق ‌‌نمی‌گیرد.

چگونه ‌‌می‌توان حقوق کارمندان زن را بعد از فوتشان دریافت کرد‌‌‌‌ ؟

بازماندگان زنان کارمند ‌‌‌‌‌فو‌ت شده ‌‌می‌بایست ابتدا به اداره بیمه مراجعه نمایند و درخواست کنند که حقوق فرد متوفی از این پس به حساب آن‌ها واریز گردد. اداره بیمه نیز پس از انجام بررسی‌های لازم، اگر درخواست فرد متقاضی را صحیح بداند حقوق کارمند زن ‌‌‌‌‌فو‌ت شده را به حساب او به صورت ماهانه واریز ‌‌می‌کند.

نکته مهم: اگر زن کارمند ‌‌‌‌‌فو‌ت شده دارای بدهی باشد بازماندگان ‌‌می‌بایست این بدهی‌‌‌ها را از حقوق او پرداخت کنند و تا زمانی که بدهی‌‌‌ها به صورت کامل پرداخت نشده باشند بازماندگان نباید از حقوق آن زن استفاده کنند. 

سوالات متدوال

آیا ‌‌می‌توان حقوق کارمندان زن را بعد از فوت آن‌ها دریافت کرد‌‌‌‌ ؟

بله در صورت وجود برخی شرایط ‌‌می‌توان حقوق زنان کارمند را بعد از ‌‌‌‌‌فو‌تشان دریافت نمود.

پسران تا چه زمانی ‌‌می‌توانند از حقوق مادر کارمند متوفی خود استفاده کنند‌‌‌‌ ؟

پسران تا زمان تحصیل ‌‌می‌توانند از این حقوق استفاده کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص حقوق زن بعد از فوت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون حقوق زن بعد از فوت پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : حقوق زن بعد از فوت:: برچسب‌ها: حقوق زن بعد از فوت ,
:: بازدید از این مطلب : 149
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

هر فرد در جامعه دارای حق و حقوقی ‌‌می‌باشد که این حقوق او را از برخی مزیت‌‌‌ها بهره مند خواهد ‌کرد‌. حقوق افراد انواع مختلفی دارند و هر کدام با توجه‌ به‌ شرایط فرد و نوع حقی که دارد معین ‌‌می‌شوند. در ادامه قصد داریم در مورد حقوق مالی توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : حقوق مالی

 

حقوق مالی چیست‌‌‌‌ ؟

حقوق ‌‌ما‌لی به اموال و دارایی فرد اطلاق می‌گردد. برای مثال خانه، زمین و… افراد جزو حقوق ‌‌ما‌لی آن‌‌‌‌ها به حساب ‌‌می‌آید. فرد نسبت به حقوق ‌‌ما‌لی خود اختیارات بیشتری دارد و ‌‌‌می‌تواند هر تصرفی در آن‌ها ایجاد نماید. اما حقوق غیر ‌‌ما‌لی نیز وجود دارند و شامل حق زوجیت، حضانت و…‌‌ می‌گردند که با حقوق ‌‌ما‌لی تفاوت دارد و همین تفاوت‌‌‌ها باعث شده که این دو از یکدیگر متمایز شوند.

تفاوت حقوق مالی و غیر ‌‌ما‌لی

در ادامه ‌تفاوت‌ حقوق ‌‌ما‌لی و غیر ‌‌ما‌لی شرح داده شده است تا شما با حقوق ‌‌ما‌لی و مزیت‌‌‌های آن بیشتر آشنا شوید:

 • اولین تفاوت این دو نوع حقوق این‌ است که حقوق ‌‌ما‌لی قابلیت تبدیل به پول دارند اما حقوق غیر ‌‌ما‌لی را ‌‌نمی‌توان به پول و سرمایه تبدیل کرد.
 • دومین تفاوت قابلیت انتقال ‌‌می‌باشد، حقوق ‌‌ما‌لی قابل انتقال به افراد دیگر نیز هستند مثلا فرد ‌‌می‌تواند خودروی خود را به فروش برساند و پول آن ‌را به شخص دیگر بدهد اما در حقوق غیر ‌‌ما‌لی ‌‌نمی‌توان چیزی را انتقال دارد. برای مثال در حقوق غیر ‌‌ما‌لی فرد ‌‌نمی‌تواند حق زوجیت خود را به شخص دیگر اهدا کند.
 • سومین تفاوت گذشتن از حق ‌‌می‌باشد، در حقوق ‌‌ما‌لی فرد ‌‌می‌تواند از دریافت حق خود صرف نظر کند اما در حقوق غیر ‌‌ما‌لی امکان انجام این کار وجود ندارد. برای مثال در حقوق ‌‌ما‌لی فرد ‌‌می‌تواند از دریافت ارث که حق مسلم او است صرف نظر کند و اعلام کند که ارثیه را ‌‌نمی‌خواهد. اما در حقوق ‌‌ما‌لی مثلا اگر فرد بخواهد از حق پدری خود نسبت به فرزندش بگذرد این کار امکانپذیر نخواهد بود.
 • قابل توقیف بودن نیز از تفاوت‌‌‌های این‌ دو نوع حق ‌‌می‌باشد، برای مثال در حقوق ‌‌ما‌لی اگر فرد بدهکار باشد دادگاه ماشین یا خانه او را توقیف ‌‌می‌کند تا بدهی‌‌‌هایش را پرداخت کند اما در حقوق غیر ‌‌ما‌لی اگر فرد بدهکار باشد ‌توقیف حقوق غیر ‌‌ما‌لی او مانند حق حضانت، حق زوجیت و… امکانپذیر نخواهد بود.

نکته: با توجه به توضیحات بالا ‌‌می‌توان گفت که حقوق ‌‌ما‌لی برای شخص منفعت بیشتری دارند.

انواع حقوق ‌‌مالی کدامند‌‌‌‌ ؟

حقوق ‌‌ما‌لی انواع و اقسام مختلفی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره نموده‌‌‌‌ایم:

حقوق ‌‌ما‌لی عینی: حقوق ‌‌ما‌لی عینی به حقوقی گفته ‌‌می‌شود که ناظر بر یک عین هستند و افراد ‌‌می‌توانند از آن‌ها در هر زمان که‌ بخواهند استفاده کنند و نیاز به اجازه گرفتن از کسی نیز ندارند. اما حقوق ‌‌ما‌لی عینی نیز به دو دسته زیر تقسیم بندی ‌‌می‌شوند:

حق عینی اصلی: حق عینی اصلی حقی است که فرد ‌‌می‌تواند به طور کامل و مستقیم از آن استفاده نماید و هیچ مانعی برای او وجود ندارد. برای مثال فرد ‌‌می‌تواند از خودرویی که خریده است تا هر زمان که بخواهد استفاده کند و استفاده کردن از خودروی شرایط خاصی ندارد.

حق عینی تبعی: در اینجا هم حق عینی هم حق دینی وجود دارد و یک عین ضمانت پرداخت دین می‌گردد. برای مثال فردی با کمک وام خانه‌‌‌‌ای ‌‌می‌خرد و تضمین ‌‌می‌کند که وام را تا آخر پرداخت ‌‌می‌کند. در این ‌صورت او ‌‌می‌تواند از خانه تا زمانی که به دینش پایبند است استفاده کند و چنانچه قسط وام را پرداخت نکند خانه مصادره ‌‌می‌شود.

حق دینی: حق دینی نیز جز حقوق ‌‌ما‌لی به حساب ‌‌می‌آید، حق دینی به طلب یا بدهکاری فرد نسبت به دیگران گفته ‌‌می‌شود. مثلا زمانی که فرد باید از شخصی طلبش را دریافت کند و یا به او پولی بپردازد.

سوالات متدوال

حق ‌‌ما‌لی چه نوع حقی است‌‌‌‌ ؟

حق ‌‌ما‌لی به حقی گفته ‌‌می‌شود که برای فرد منفعت‌ دارد و در واقع اموال و دارایی او جزو حقوق ‌‌ما‌لی‌اش به حساب ‌‌می‌آیند.

آیا ‌‌می‌توان حقوق ‌‌ما‌لی خود را انتقال داد‌‌‌‌ ؟

بله.

خانه و ماشین ‌فرد جزو حقوق ‌‌ما‌لی او محسوب ‌‌می‌شوند‌‌‌‌ ؟

بله.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص حقو‌ق مالی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون حقو‌ق مالی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : حقوق مالی:: برچسب‌ها: حقوق مالی ,
:: بازدید از این مطلب : 107
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

قانون همواره محافظ جان و مال افراد است. اگر کسی بخواهد به سلامت جسمانی دیگری آسیب وارد کند قانون او را مجازات خواهد کرد. یکی از مجازات‌هایی که قانون در صورت آسیب به بدن و جسم اشخاص تعیین کرده است پرداخت دیه می‌باشد. هر عضو از بدن دارای دیه‌ مخصوص و مشخصی است. در این مطلب می‌خواهیم دیه از بین بردن پلک را بررسی کنیم.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : دیه پلک

دیه و ماهیت حقوقی آن

از نظر عرفی دیه عبارت است از پولی که مجرم باید به شخص آسیب دیده پرداخت کند. در قانون مجازات اسلامی یک فصل کامل به دیه پرداخته شده است.

قانون گذار برای هر عضو بدن بر اساس میزان جراحت وارد شده دیه تعیین کرده است. یکی از این اعضا ‌‌‌‌پلک است. در صورتی که فردی باعث از بین بردن ‌‌‌‌پلک دیگری شود باید دیه آن را پرداخت نماید.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ماهیت دیه کلیک فرمایید.

دیه از بین بردن پلک

در قانون در هنگام تعیین مقدار دیه میزان آسیب وارد شده را نیز در نظر می‌گیرند یعنی که مهم است آن عضو کاملا از بین رفته، یا اینکه فقط از کار افتاده و یا اینکه به نحو دیگری آسیب دیده است. از بین رفتن ‌‌‌‌پلک یعنی اینکه چشم شخص دیگر ‌‌‌‌پلک نداشته باشد. در این صورت فرد مجرم باید دیه از بردن ‌‌‌‌پلک را پرداخت نماید. اگر همراه با ‌‌‌‌پلک چشم هم از بین برود دیه چشم و ‌‌‌‌پلک هر کدام جدا باید پرداخت شود.

در ماده 590 قانون مجازات برای از بین رفتن ‌‌‌‌پلک سه حالت مطرح کرده است. در هر یک از این حالات دیه متفاوتی تعیین شده است.

دیه از بین رفتن هر پلک بالا

هر چشم دارای دو ‌‌‌‌پلک است یکی ‌‌‌‌پلک بالایی و یکی هم ‌‌‌‌پلک پایینی. در صورتی که ‌‌‌‌پلک بالایی فرد از بین برود باید یک ششم دیه کامل به فرد پرداخت شود. اگر دو ‌‌‌‌پلک بالا از بین برود برای هر کدام یک ششم دیه کامل پرداخت می‌شود.

دیه از بین رفتن هر پلک پایین

در صورتی که هر یک از ‌‌‌‌پلک‌های پایین از بین برود باید یک چهارم دیه کامل پرداخت گردد. وقتی که هر دو ‌‌‌‌پلک پایین از بین برود برای هر کدام یک چهارم دیه کامل پرداخت می‌شود.

دیه از بین رفتن هر چهار پلک

در صورتی که هم هر دو ‌‌‌‌پلک بالا و هم هر دو ‌‌‌‌پلک پایین مجموعا چهار ‌‌‌‌پلک از بین برود باید دیه کامل پرداخت شود.

سوالات متداول

دیه از بین رفتن پلک چه قدر است ؟

با توجه به اینکه چه مقدار از ‌‌‌‌پلک از بین رفته است میزان دیه متفاوت است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد دیه از بین رفتن ‌‌‌‌پلک می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دیه پلک، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون دیه پلک پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : دیه پلک

 :: برچسب‌ها: دیه پلک ,
:: بازدید از این مطلب : 96
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

امروزه یکی از اهداف اصلی و مهم قوه‌‌‌‌ قضائیه اجرای عدالت الکترونیک می‌‌‌‌باشد. در این راستا برای انجام امور قضایی از جمله ثبت دادخواست‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌، ابلاغیه‌ها‌‌‌ و… سامانه‌ها‌‌‌ی مختلفی مانند ثنا‌‌‌‌‌، ساجد و… راه اندازی شده است. اما قطعا استفاده از این خدمات الکترونیک نیاز به راهنمایی و آموزش دارد. در این مطلب به بررسی سامانه‌‌‌‌ سها می‌‌‌‌پردازیم که این سامانه برای راهنمایی چگونگی انجام خدمات الکترونیک قضایی است.

 

منبع : سامانه سها

 

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سامانه سها یا سامانه هدایت الکترونیک

بخش زیادی از فعالیت‌ها‌‌‌ی قضایی مانند ثبت دادخواست‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌، شکوائیه‌‌‌‌‌، ابلاغیه و… از طریق سامانه‌ها‌‌‌ی الکترونیک و از راه دور انجام می‌‌‌‌شود. اما بسیاری از افرادی که به هر دلیلی درگیر پرونده‌‌‌‌ قضایی هستند از چگونگی انجام فعالیت‌ها‌‌‌ی الکترونیکی مطلع نیستند. آن‌ها نمی‌‌‌‌دانند که چگونه باید کارهای خود را از راه دور و از طریق اینترنت انجام دهند. به همین دلیل قوه‌‌‌‌ قضائیه برای آشنایی اشخاص با چگونگی انجام فعالیت‌ها‌‌‌ی قضایی سامانه‌‌ای را با عنوان سها راه اندازی کرده است.

سها مخفف سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک است و همانطور که از نام آن مشخص است فقط صرفا برای آموزش و راهنمایی اشخاص است. اشخاص می‌‌‌‌توانند با مراجعه به این سامانه پاسخ سوالات خود در مورد امور حقوقی و قضایی را دریافت کنند.

همچنین در این سامانه به افراد آموزش داده می‌‌‌‌شود که چگونه از سایر خدمات قضایی الکترونیک استفاده نمایند. مطالب آموزشی حقوقی در این سامانه قرار داده شده است.

چگونگی دسترسی به سامانه سها

برای دسترسی به این سامانه در ابتدا از طریق یکی از موتورهای جستجو مانند google chrome‌‌‌‌‌ وارد سایت شوید. آدرس saha.eadl.ir را جستجو نمایید‌‌‌‌‌. سپس صفحه‌‌‌‌ اصلی برای شما باز می‌‌‌‌شود و می‌‌‌‌توانید از خدمات این سایت استفاده نمایید.

نحوه استفاده از سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک

این سامانه برای آموزش اشخاص بخش‌ها‌‌‌ی مختلفی دارد. افراد می‌‌‌‌توانند در صفحه‌‌‌‌ اول در بخش جست و جو عنوان و عبارت مورد نظر خود را جست و جو نمایند و سپس تمام مطالب مربوط به آن برای افراد نمایش داده می‌‌‌‌شود. عکس

به طور مثال در بخش جست و جو عبارت پرداخت مهریه را وارد نمایید سپس تمام مطالب مرتبط نمایش داده می‌‌‌‌شود.

همچنین با انتخاب هر گزینه می‌‌‌‌توانید خدمات مربوط به آن را دریافت نمایید.

کاربرد سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک

هدف اصلی این سامانه آموزش است و دارای بخش‌ها‌‌‌ی مختلفی برای آموزش و راهنمایی افراد دارد از جمله:

1/ معرفی مراجع قضایی و صلاحیت آن‌ها‌‌‌.

2/ فرآیند این رسیدگی.

3/ نشان دادن موقعیت مکانی حوزه‌ها‌‌‌ی قضایی.

4/ محتوای آموزشی.

5/ محاسبه‌‌‌‌ هزینه‌‌‌‌ دادرسی.

6/ محاسبه‌‌‌‌ تعرفه‌‌‌‌ خدمات.

7/ سوالات حقوقی: در این بخش می‌‌‌‌توانید سوالات سایر اشخاص و پاسخ‌ها‌‌‌ی داده شده به آن‌ها‌‌‌ را ببینید.

8/ مقالات حقوقی.

9/ جستجوی دفاتر خدمات قضایی: در این بخش می‌‌‌‌توانید آدرس و شماره تماس‌‌‌‌‌ دفتر خدمات قضایی در محدوده و آدرس مورد نظر خود را پیدا کنید.

10/ دعاوی حقوقی: در این بخش به تعریف دعوای حقوقی پرداخته شده است و همچنین توضیح و راهنمایی درباره‌‌‌‌ دعاوی حقوقی مانند دعاوی مربوط به عقود، معاملات‌‌‌‌‌، اسناد تجاری و… داده شده است.

12/ دعاوی کیفری: در این بخش هم دعوای کیفری تعریف شده و در مورد انواع آن مانند جرایم علیه اشخاص‌‌‌‌‌، جرایم علیه آسایش عمومی ‌‌‌‌و… توضیح داده شده است.

همچنین در صورتی که می‌‌‌‌خواهید به یکی از سامانه‌ها‌‌‌ی قضایی ابلاغ الکترونیک وارد شوید در انتهای صفحه لینک‌ها‌‌‌ی ورودی قرارداده شده که با انتخاب هر یک از آن‌ها وارد سامانه‌‌‌‌ مورد نظر خود می‌‌‌‌شوید.

سوالات متداول

سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک چیست ؟

سامانه‌‌ای است برای راهنمایی و آموزش افراد است که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

چگونه به سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک وارد شویم ؟

باید آدرس saha.eadl.ir را جستجو کنید که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

چگونه از سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک استفاده نماییم ؟

این سامانه دارای بخش‌ها‌‌‌ی مختلفی است که با انتخاب هر بخش از خدمات آن می‌‌‌‌توانید استفاده نمایید و در بخش جست و جو با نوشتن موضوع مورد نظر خود می‌‌‌‌توانید مطالب مربوطه‌اش را ببینید که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشاوره حقوقی در مورد سامانه‌‌‌‌ هدایت الکترونیک می‌‌‌‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی وکیل دات کام بهره ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ساما‌نه سها، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون ساما‌نه سها پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : سامانه سها

 :: برچسب‌ها: سامانه سها ,
:: بازدید از این مطلب : 102
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 11 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

همان طور که ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌دانید هرگاه بخواهید شکایتی را به سرانجام برسانید و یا یک کار حقو‌‌قی را به آخر برسانید ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌بایست از یک و‌کیل خوب کمک بگیرید. و‌کیل شما را در حل پرونده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایتان یاری می‌نماید و به شما کمک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌نماید تا زودتر بتوانید پرونده را به نتیجه برسانید. در ادامه قصد داریم‌ در مورد وکیل حقوقی توضیحاتی را خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

 

منبع : وکیل حقوقی

 

 

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

وکیل حقوقی کیست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ؟

وکیل حقو‌قی کسی است که با اجازه موکل و دریافت برخی اختیارات از جانب او موظف ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود که امور حقو‌قی موکل را به انجام برساند. وکیل حقو‌قی تمام سعی و تلاش خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را به کار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌گیرد تا بتواند حقوق موکل خود را حفظ کند و آثار اقدامات او نیز متوجه موکلش می‌گردد.

تعهدات وکیل حقوقی

تعهدات وکیل حقو‌قی با توجه به میزان اختیاراتی که دارد معین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود، برای مثال وکیلی که وظیفه دارد به شهرداری شهر مراجعه کند و حق موکلش را وصول کند تنها در همین مورد متعهد خواهد بود. وکیلی که هم در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دادگاه و هم در مراکز دیگر به انجام امور موکل خود می‌پردازد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌بایست در تمام امور به وظایفش متعهد باشد و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به خوبی انجام دهد.

انواع وکلای حقوقی

وکلای حقو‌قی نیز انواع و اقسام مختلفی دارند و هر کدام بر اساس نیاز موکل انتخاب ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شوند. در زیر انواع وکیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حقو‌قی را نام برده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم:

وکیل حقو‌قی انتخابی: وکیل انتخابی به وکیلی گفته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود که شخص راسا برای خود برمی‌گزیند.

وکیل تسخیری: وکیل تسخیری به وکیلی گفته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود که توسط دولت برای افراد کم‌ بضاعت انتخاب ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود تا از حقوق آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در دادگاه دفاع نماید. وکیل تخسیری حق الوکاله خود را نیز از جانب دولت دریافت خواهد کرد.

وکیل معاضدتی: وکیل معاضدتی به وکلایی گفته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود که به صورت رایگان در اختیار افراد نیازمند قرار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌گیرند تا حقوق هیچ فردی به علت مشکلات مالی ضایع نگردد.

وکیل یا نمایند حقو‌قی ادارات: وکیل حقو‌قی ادارات به کسی گفته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود که به نمایندگی از سازمان خود در دادگاه حضور یافته و از حقوق سازمان مورد نظرش دفاع ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌نماید.

وکیل حقوقی در چه مواردی به ما کمک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌کند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ؟

وکیل حقو‌قی نیز مانند هر وکیل دیگری وظیفه دارد که امور حقو‌قی موکلش را به خوبی انجام دهد. در ادامه مواردی‌ که وکیل حقو‌قی در انجام ‌آن‌ها به موکل کمک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌کند را ذکر نموده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم:

موضوعات خانواده: وکیل حقو‌قی در موضوعات خانواده که شامل حق طلاق، حق زوجیت، حق حضانت و… ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شوند به ما کمک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌نماید.

مهاجرت: وکلای حقو‌قی در مهاجرت موکل خود نیز او را یاری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌کنند و اموری مثل گرفتن ویزا و اقامت را برای او به انجام ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌رسانند.

ملکی: وکیل حقو‌قی در حقوق ملکی مثل فروش خانه، زمین و… نیز به افراد کمک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌کند.

وکیل چک و سفته: وکیل حقو‌قی چک و سفته را نیز برای موکلش وصول ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌نماید.

وکیل حقو‌قی قرارداد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها: وکلای حقو‌قی شما را در انجام عقد و بستن قرارداد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مخالف نیز یاری نموده و کمک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌کنند تا بتوانید از حقوق خود در قراداد دفاع کنید.

چرا باید حتما از وکیل حقو‌قی کمک بگیریم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ؟

از آن جایی که وکیل حقو‌قی دارای تحصیلات در رشته‌های حقو‌قی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است و اطلاعات بیشتری نسبت به ما دارد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌تواند امور ما را با نتیجه بهتری به انجام برساند و به همین خاطر است که باید حتما از وکیل حقو‌‌قی کمک بگیریم.

سوالات متدوال

وکیل حقو‌قی کیست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ؟

کسی که به انجام امور حقو‌قی موکلش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌پردازد.

آیا وکیل حقو‌‌قی امور ملکی افراد را نیز انجام ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌دهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ؟

بله.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص و‌کیل حقو‌قی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون و‌کیل حقو‌قی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

 

منبع : وکیل حقوقی

 :: برچسب‌ها: وکیل حقوقی ,
:: بازدید از این مطلب : 144
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 11 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

در هر شهر تعداد زیادی ساختمان و ویلا ساخته ‌‌‌‌‌می‌شود ‌تا اهالی آن ‌شهر بتوانند در آن‌‌‌‌‌ها زندگی کنند. اما امروزه شهرداری هر شهر با دقت بیشتری به ساختمان‌‌‌‌‌ها مجوز ساخت ‌‌‌‌‌می‌دهد تا بتواند تراکم ساختمان‌‌‌‌‌های شهر را کنترل کند و جمعیت شهر را در سطحی نگه ‌دارد که با تعداد ساختمان‌‌‌‌‌های آن شهر متناسب باشد. در ادامه قصد داریم در مورد تراکم ساختمانی توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

منبع : تراکم ساختمانی

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

تراکم ساختمانی چیست و تراکم کدام ساختمان‌‌‌‌‌ها کنترل ‌‌‌‌می‌شود‌‌‌‌ ؟

همانطور که در بالا گفته شد امروزه برای کنترل جمعیت هر شهر، شهرداری به دقت میزان ساخت و ساز را در آن شهر ‌‌‌‌می‌سنجد و در مناطقی مجوز ساخت ‌‌‌‌می‌دهد که فضای خالی وجود داشته باشد.

به تعدد انواع ساختمان‌‌‌‌‌های هر شهر تراکم ساختمان در آن‌ شهر گفته ‌‌‌‌می‌شود که‌ اگر تعداد این‌ ساختمان‌‌‌‌‌ها بیش از حد معمول ‌باشد ‌‌‌‌می‌گویند که ساختمان‌‌‌‌‌های آن ‌شهر ‌متراکم هستند اما اگر تعدادشان کم باشد نیز ‌‌‌‌می‌گویند ساختمان‌‌‌‌‌های آن شهر کم تراکم هستند. شهرداری‌‌‌‌‌ها برای تراکم ساختمان‌‌‌‌‌ها در شهر مجوز ساخت زمین‌های زیر را صادر ‌‌‌‌می‌نمایند:

زمین‌‌‌‌‌های مسکونی

در مرحله اول توجه ‌‌‌‌‌می‌کنند که در زمین‌‌‌‌‌های مسکونی که برای ساخت و ساز ساختمان‌های مسکونی آماده هستند چقدر فضای خالی وجود دارد. در بعضی از مناطق به سازنده اجازه ‌‌‌‌می‌دهند فقط تا شش طبقه ساختمان بسازد اما در برخی مناطق دیگر نیز به سازنده اجازه بلند مرتبه سازی ‌‌‌‌می‌دهند که این موارد با توجه به متراکم بودن یا کم تراکم بودن آن منطقه مسکونی تعیین ‌‌‌‌می‌شوند. در زمین‌های آماده برای ساخت ‌و ساز‌‌‌‌‌های مسکونی بیشتر مجوز ساخت برای ساختمان‌‌‌‌‌های مسکونی داده ‌‌‌‌می‌شود و معمولا کمتر ‌‌‌‌می‌توان ‌ساختمان‌‌‌‌‌های دیگر را در این مناطق مشاهده کرد.

زمین‌‌‌‌‌های تجاری

این زمین‌‌‌‌‌ها برای ساخت و ساز‌‌‌‌‌های تجاری و اداری بسیار مناسب ‌‌‌‌می‌باشند و معمولا ساختمان‌‌‌‌‌های مسکونی در این مناطق دیده ‌‌‌‌نمی‌شود. شهرداری‌‌‌‌‌ها دقت ‌‌‌‌می‌کنند که در زمین‌های تجاری این مناطق‌ چه تعداد ساختمان تجاری و چه تعداد ساختمان مسکونی ساخته شود و رعایت ‌‌‌‌می‌کنند که این تعداد با مساحت شهر متناسب باشد.

زمین‌‌‌‌‌های مختلط

این زمین‌ها برای ساخت و ساز‌‌‌‌‌های تجاری و مسکونی مناسب ‌‌‌‌می‌باشند و شهرداری به سازنده‌‌‌‌‌ها اجازه ساخت زمین‌‌‌‌‌های تجاری و اداری در این مناطق را خواهد داد. البته توجه داشته باشید که زمین‌های مختلط ابتدا زمین‌های مسکونی بوده‌اند‌‌‌‌‌ که با گذشت زمان ساختمان‌‌‌‌‌های تجاری نیز در آن‌ها ساخته شده است و‌ شهرداری با توجه به تراکم ساختمان‌‌‌‌‌ها اجازه ساخت هر دو ساختمان‌‌‌‌‌های تجاری و اداری در این زمین‌‌‌‌‌ها را صادر ‌‌‌‌می‌کند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

زمین‌‌‌‌‌های فضای سبز

زمین‌‌‌‌‌های مخصوص ساخت فضای سبز از جمله زمین‌‌‌‌‌هایی هستند که از آن‌‌‌‌‌ها برای محافظت از فضای سبز شهر استفاده ‌‌‌‌می‌شود. در این زمین‌ها پارک، تفریحگاه، اماکن گردشگری و… ساخته‌‌‌‌‌ می‌شود و ساختمان‌‌‌‌‌های تجاری و مسکونی در این‌ مناطق ساخته‌ نخواهند شد.

شاخص‌‌‌‌‌های کنترل تراکم ساختمانی

شهرداری ‌‌‌‌می‌بایست برای کنترل تراکم‌ ساختمان ‌و‌ همچنین کنترل جمعیت آن منطقه به شاخص‌‌‌‌‌های کنترل تراکم ساختمان توجه ‌نماید. این شاخص‌‌‌‌‌ها در زیر شرح داده شده‌اند:

سطح زیر بنا

شهرداری ‌‌‌‌می‌بایست زیربنای هر ساختمان را محاسبه کند و بر اساس آن‌ ساختمان اجازه ساخت دهد. برای مثال برای یک ساختمان سه طبقه نیاز به حداقل ۱۵۰ متر زمین ‌‌‌‌می‌باشد و اگر زمین‌ کمتر باشد ممکن است تراکم‌ جمعیت نیز کمتر شود.

طبقات مجاز ساختمان

شهرداری دقت ‌‌‌‌می‌نماید که در برخی مناطق پرجمعیت ساختمان‌‌‌‌‌ها تا نهایتا شش طبقه ساخته شود و در برخی مناطق کم جمعیت اجازه بلند مرتبه سازی به سازنده ‌‌‌‌می‌دهد تا تراکم ساختمان‌‌‌‌‌های آن‌ شهر حفظ و کنترل شود.

نوع ساختمان | تراکم ساختمان

نوع ساختمان نیز بسیار مهم است و از شاخص‌‌‌‌‌های اصلی به حساب ‌‌‌‌می‌آید. برای مثال در برخی مناطق اجازه داده ‌‌‌‌می‌شود که ویلا ساخته شود زیرا جمعیت آن منطقه زیادتر است اما در برخی مناطق فقط مجوز ساختمان داده ‌‌‌‌می‌شود تا جمعیت آنجا افزایش یابد.

عوامل موثر بر تراکم ساختمانی کدامند‌‌‌‌ ؟

عوامل بسیار زیادی بر تراکم ساختمانی در شهر موثر هستند که در زیر آن‌ها را بیان ‌نموده‌ایم:

قیمت زمین

قیمت مسکن

کاربرد ساختمان

جمعیت

هزینه ساخت

عرض معبر.

سوالات متدوال

اگر تعداد ساختمان‌‌‌‌‌های یک شهر زیاد باشند آن شهر چه ‌‌‌‌می‌گویند‌‌‌‌ ؟

به آن،‌ شهر دارای ساختمان‌‌‌‌‌های متراکم گفته ‌‌‌‌می‌شود.

شاخص‌‌‌‌‌های کنترل تراکم ساختمان کدامند‌‌‌‌ ؟

شاخص‌‌‌‌‌های کنترل تراکم ساختمان نوع ساختمان، طبقات مجاز ساختمان و سطح زیربنای ساختمان ‌‌‌‌می‌باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تراکم ساختمان، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون تراکم ساختمان پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : تراکم ساختمانی:: برچسب‌ها: تراکم ساختمانی ,
:: بازدید از این مطلب : 150
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 11 اسفند 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : vakiel

اکثر ملک و املاک افراد دارای سند می‌باشند، سند در واقع صورتی است که نشان می‌دهد ملک به چه کسی تعلق دارد و دارای چه ویژگی‌هایی است. اسناد انواع مختلفی دارند. در ادامه قصد داریم در مورد سند رسمی توضیحات مفیدی را خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : سند رسمی چیست

 

سند رسمی چیست ؟

سند ‌‌ر‌سمی یکی از انواع اسناد می‌باشد که برای املاک تنظیم می‌گردد. به سندی که در دفتر اسناد ‌‌ر‌سمی تنظیم شود سند ‌‌ر‌سمی می‌گویند زیرا به صورت ‌‌ر‌سمی به ثبت رسیده است. برای مثال صاحب خانه برای اینکه بتواند برای خانه‌اش سند تنظیم نماید به دفتر اسناد ‌‌ر‌سمی مراجعه می‌نماید و در آنجا سند ‌‌ر‌سمی خود را دریافت می‌دارد.

ارکان‌ تنظیم سند رسمی

برای اینکه سند ‌‌ر‌سمی به حساب بیاید و تنظیم آن از لحاظ قانونی اشکالی نداشته باشد می‌بایست به برخی ارکان آن ‌توجه نمود و آن‌ها را رعایت کرد. ارکان سند ‌‌ر‌سمی به شرح زیر می‌باشند:

دخالت مامور رسمی

سند ‌‌ر‌سمی می‌بایست حتما توسط یک مامور ‌‌ر‌سمی تنظیم گردد. مامور ‌‌ر‌سمی شخص ممتاز و دارای صلاحیتی است که قانون او را موظف کرده است که اسناد ‌‌ر‌سمی را تنظیم نماید. مامور ‌‌ر‌سمی می‌تواند یک مامور دولتی باشد و یا یک ‌مامور شخصی و این مورد هیچ تفاوتی در تنظیم سند ایجاد نمی‌کند.

صلاحیت مامور رسمی

صلاحیت نیز یکی از ارکان تنظیم سند ‌‌ر‌سمی می‌باشد.

مامور ‌‌ر‌سمی که برای تنظیم سند اقدام می‌کند می‌بایست حتما صلاحیت انجام این کار داشته باشد و در غیر این ‌صورت سندی که‌ توسط او‌ تنظیم‌‌ شده است دارای اعتبار نخواهد بود. برای مثال مامور ‌‌ر‌سمی نیروی انتظامی یا شهرداری ‌نمی‌تواند یک سند ‌‌ر‌سمی تنظیم کند زیرا صلاحیت این کار را ندارد و انجام این کار به عهده او نیست.

رعایت قوانین تنظیم سند

رعایت قوانین تنظیم سند نیز یکی ارکان تنظیم سند ‌‌ر‌سمی به حساب می‌آید. مامور ‌‌ر‌سمی می‌بایست تمامی قوانین مربوط به تنظیم سند را رعایت کند، برای مثال او می‌بایست حتما سند را امضا کند و امضای او به این معناست که مشخصات ملک که در سند نوشته شده‌اند واقعی هستند. چنانچه او سند را امضا نکند یکی از ارکان را انجام نداده است و سند ‌‌ر‌سمی به حساب نخواهد آمد.

سوالات متدوال

یک سند ‌‌ر‌سمی در کجا ثبت می‌شود ؟

سند ‌‌ر‌سمی در دفاتر ثبت اسناد ‌‌ر‌سمی به ثبت می‌رسد.

مامور ‌‌ر‌سمی می‌بایست سند را امضا‌ کند ؟

بله و در غیر این صورت سند ‌‌ر‌سمی به حساب نمی‌آید.

آیا مامورین ‌‌ر‌سمی نیروی انتظامی هم می‌توانند سند ‌‌ر‌سمی تنظیم کنند ؟

خیر زیرا صلاحیت انجام این‌ کار را ندارند و طبق قانون‌ انجام این کار به عهده آن‌ها نیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سند رسمی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون سند رسمی پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

شماره تماس وکیل دات کام

 

منبع : سند رسمی چیست

 :: برچسب‌ها: سند رسمی چیست ,
:: بازدید از این مطلب : 154
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 11 اسفند 1399 | نظرات ()